Treba li djetetu bušiti uši: mišljenje psihologa

Trebaju li mom djetetu probušiti uši? Naš bloger psiholog Stanislav Sambursky ispričao nam je koji bi problemi mogli biti po mišljenju pedijatara i psihologa.

U ovom trenutku bušenje dječjih ušiju je svakodnevna pojava koja se događa posvuda.

U većini slučajeva roditelji samostalno određuju u kojoj dobi provesti ovaj postupak.

Istodobno, prije donošenja odluke, mnogi roditelji doživljavaju sumnje i tjeskobu, razlog za zabrinutost je što dijete ima male ušne školjke, pa se roditelji boje negativnih posljedica dovršetka manipulacija, koje prvenstveno utječu na zdravlje djevojčice.

Koja je dob najbolja za bušenje ušiju?

Odgovor na ovo pitanje ostaje otvoren, jer se medicinski stručnjaci ne slažu oko toga kada je najbolje izvesti takvu manipulaciju kao što je bušenje ušiju.

djece
Fotografija: Pixabay

Treba li djetetu bušiti uši ili ne, drugo je otvoreno pitanje, sve ovisi s jedne strane o roditeljima, s druge strane o spremnosti samog djeteta, važno je osigurati da postupak ne postaje traumatski čimbenik u životu djevojke.

Roditelji sami određuju u kojoj dobi probušiti uši svojoj kćeri, u ovom slučaju nema potrebe oslanjati se na stav psihologa i pedijatara, jer svaki stručnjak ima svoje stajalište o ovom pitanju.

“Psiholozi su čvrsto uvjereni da ako su roditelji odlučili djetetu probušiti uši, onda je potrebno izvršiti ovu manipulaciju kada djevojčica napuni godinu dana. Ako djetetu probušite uši u ovoj dobi, postupak će biti minimalno bolan i djetetova psiha neće patiti,” – Stanislav Sambursky, psiholog.

Nešto drugačijeg stajališta imaju pedijatri koji smatraju da je optimalna dob za bušenje ušiju 3 godine, a zahvat se može raditi i kada dijete navrši 4 ili 5 godina. U ovoj dobi dijete može samostalno izraziti želju za nošenjem naušnica te će fizički i psihički biti spremno na manipulaciju.

U dobi od 4-5 godina, proces formiranja imunološkog sustava u djetetovom tijelu je završen, čime se smanjuje vjerojatnost komplikacija ako se mjesto na kojem je napravljen ubod zarazi.

Osim toga, tijekom manipulacija smanjuju se rizici kršenja integriteta živčanih završetaka ili utjecaja na fiziološku točku.

To su mišljenja stručnjaka koja roditelji mogu uzeti u obzir, a ako žele probušiti uši u određenom roku, onda samo trebaju posjetiti salon i obaviti postupak bez ikakvih ograničenja. Sve posljedice i odgovornost za ovu odluku padaju na njihova pleća.

Ako postoje uvjerljivi razlozi, zapovjednik može odbiti provesti postupak sve dok ti razlozi ne postanu nevažni.

Među kontraindikacijama za bušenje uha su:

  • režanj je premali, jer postoji veliki rizik od ozljeda;
  • dijete doživljava jasno odbijanje postupka, što se izražava emocijom straha;
  • postoje znakovi koji ukazuju na prisutnost prehlade.
Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki