Zagreba Lajfhaki

Učitelj psihologije rekao je kako pomoći djetetu da se prilagodi školi

Prilagodba na školu je proces tjelesne i psihičke prilagodbe djeteta na društvene uvjete i prelazak na sustavno školovanje. Trajanje razdoblja u prosjeku traje od 3 do 6 mjeseci.

Uglavnom, kad čujemo prilagodbu, pomislimo na prvašiće, no prilagodba je potrebna i djeci koja prelaze iz mlađih u starije razrede, mijenjaju školu ili im dolazi nova učiteljica ili razrednik, kaže stručnjak Belnovosti. mrežna publikacija Goncharova Evgenia je praktična psihologinja, učiteljica psihologije i članica je Europske i Sanktpeterburške organizacije transakcijske analize.

Stoga ćemo razmotriti nekoliko preporuka koje će pomoći djetetu bilo koje dobi da se postupno prilagodi školi i raznim promjenama koje su povezane s obrazovnim aktivnostima.

Važno je znati da prilagodba ima nekoliko osnovnih oblika. Njihovim razlikovanjem moći ćete bolje razumjeti što se trenutno događa s vašim djetetom i pronaći način da mu pomognete u rješavanju problema.

Postoje sljedeći oblici prilagodbe djece školi.

Fotografija: © Belnovosti

1. Organizacijski

Svaka obrazovna ustanova ima svoju rutinu i pravila kojima se dijete treba prilagoditi. Ovo je možda i najteži oblik prilagodbe, jer ne mogu sva djeca izdržati tempo i opterećenje koje škola nalaže.

A mnogi mogu biti vrlo umorni, ne drže korak sa svojim vršnjacima, dobivaju loše ocjene, itd. Zbog toga se može povećati razina anksioznosti zajedno s nevoljkošću pohađanja nastave.

2. Edukativno-motivacijski

Želja za učenjem, svladavanjem novih vještina i stjecanjem znanja glavni su pokretači obrazovne aktivnosti.

Međutim, taj je proces vrlo krhak, jer mnogo je čimbenika koji mogu utjecati na djetetovu želju za učenjem, a ponekad i naizgled beznačajna sitnica može potpuno potisnuti motivaciju i ljubav prema učenju.

3. Psihološki

Psihološka udobnost, normalno emocionalno stanje djeteta u školskom okruženju, percepcija sebe i svoje društvene uloge važni su čimbenici koji utječu na prilagodbu na školu.

4. Društveni

Ponašanje i formiranje djetetove uloge u sredini u kojoj se nalazi veći dio života, stjecanje novih kontakata, izgradnja položaja i formiranje karaktera – sve to također utječe na adaptaciju.

Ne zaboravimo da će se svako dijete individualno naviknuti i prilagoditi svojim udobnim tempom. Potrebno je ne izgubiti iz vida i obratiti pozornost na svaki oblik prilagodbe kako bi se dijete osjećalo smireno. Mnoga djeca mogu prešutjeti ono što se stvarno događa u školi, kao što su odnosi u razredu, teškoće u razumijevanju određenih predmeta itd.

No, roditelje nećemo osloboditi odgovornosti za ono što se događa kod kuće, jer je okruženje i sigurna psihička klima u obitelji najvažniji aspekt u formiranju djetetove osobnosti, koji utječe na njegovu prilagodbu i daljnji razvoj.

Važno je zapamtiti da se dijete mora željeti vratiti kući! Stoga je djeci potrebna pažnja i pomoć odraslih.

Dakle, kako možete pomoći svom djetetu da se prilagodi školskom okruženju?

1. Povjerenje

Vrlo je važno naučiti kako sa svojim djetetom izgraditi odnos pun povjerenja. Stvorite mu siguran prostor kod kuće, pokažite mu da možete i trebate dijeliti važne stvari s vama bez osuđivanja ili obezvrjeđivanja njegovih osjećaja.

Usadite mu obiteljske vrijednosti, poštujte svoje osobne granice i granice drugih ljudi. Objasniti i razgovarati o tome kako netko može riješiti probleme ili se nositi s raznim situacijama koje mu se eventualno mogu dogoditi ili su se već dogodile tijekom obrazovnog procesa.

Također je potrebno objasniti djetetu kome se može obratiti za pomoć ako se nešto dogodi ili, primjerice, ako ne razumije određenu temu.

A najvažnije je objasniti djetetu da je učenje neophodno za njegov osobni razvoj i da ocjene, iako važne, ne određuju hoće li biti dobro ili loše.

2. Dnevna rutina

Djeca bilo koje školske dobi trebaju dnevnu rutinu. Objasnite djetetu da će rutina i disciplina lakše podnijeti stres u školi.
Pridržavajući se režima, dijete će se osjećati dobro i psihički i fizički. To znači da će njegova izvedba, dobrobit i raspoloženje biti bolji, a adaptacija lakša.

3. Ja i oni

Dijete treba pripremiti na to da će u školi upoznati nove ljude različite dobi i statusa. Objasnite mu kako se ponašati sa starijim osobama i vršnjacima. Podsjetite ih da ne budu nepristojni i da se prema drugima odnose s poštovanjem.

Naučite svoje dijete da se ne boji biti ono što jeste i griješiti, recite mu da se možda neće svima svidjeti i da je to normalno. Roditelji trebaju češće govoriti svojoj djeci da se ne uspoređuju s drugima, već da se fokusiraju na svoje prednosti. Naučite svoje dijete kako se sprijateljiti i što se cijeni u prijateljstvu.

4. Neovisnost

Naučite svoje dijete da bude samostalno. Pozovite ga da spakira svoju aktovku ili sam napravi zadaću. To će djelomično pomoći djetetu usaditi odgovornost za svoj život i za neke procese u njemu.

5. Zapošljavanje

Osim školskih obveza, dijete treba raditi stvari koje mu donose zadovoljstvo. Obratite pozornost na talente i osobine vašeg djeteta, na njegove hobije. Pronađite mu prikladan klub u kojem bi mogao razvijati svoje vještine, a time ne samo da će ga učiniti zanimljivom osobom među vršnjacima, već će mu pomoći da se oslobodi nagomilanog stresa i smanji razinu tjeskobe.

Bilo bi dobro da uvedete malu tradiciju u obitelji – da svake večeri, na primjer, za večerom, pričate o tome kako je prošao dan svakog člana obitelji. Možete odabrati bilo koji format: na primjer, što vas je razveselilo i uzrujalo, s povratnim informacijama od svake osobe koja sjedi za stolom. Glavno je stvoriti okruženje bez okrivljavanja i osuđivanja.

Glavno pravilo prilagodbe školi je stvoriti sigurnost kod kuće. Učenik mora shvatiti: što god mu se dogodilo, njegov dom je njegova tvrđava, gdje će uvijek biti podržan i shvaćen!

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version