Umjesto vrištanja: 5 fraza koje možete reći svom djetetu

Svaka žena i majka želi da joj dijete bude lijepo odgojeno, poslušno i da u svemu uspijeva.

Ali ponekad se sve događa upravo suprotno – dijete je hirovito, svađa se, histerizira i ne čuje komentare.

U jednom trenutku majci ponestane strpljenja i ona počne vrištati na dijete.

Naime, njezin bijes nije uvijek usmjeren isključivo na krivca, nego na nju samu – previdjela je, krivo objasnila, izazvala gađenje (prema čišćenju, hrani, lijepom ponašanju).

Ruke
Fotografija: © Belnovosti

Što bi majka trebala učiniti umjesto da grdi svoje dijete?

Recite nekoliko fraza:

1. “Volim te.” Ovaj izraz zapravo čini čuda. Čuvši to, dijete se raduje, njegovo raspoloženje raste, spremno je doslovno pomicati planine. Ako ga majka voli, onda nema razloga za brigu.

Ovo usađuje razumijevanje da je ljubav bezuvjetna. Odnosno, ne vole zbog nečega, već samo zato. Loše je kada dijete pokušava nekako zaraditi dobar stav – to znači da u biti nikada nije bilo voljeno.

2. “Uvijek mi reci istinu.” Ovim riječima roditelji kao da pokazuju da su spremni prihvatiti dijete sa svim njegovim prednostima i nedostacima.

Ne boji se osuda, grdnji i nasrtaja, jer postoji samo povjerenje u oca i majku. A u trenutku kada se dogodi nešto uistinu ozbiljno, dijete je sigurno: roditelji će uvijek moći pomoći ako govore istinu, a ne izmišljaju bajke.

Nažalost, ne može se svaka obitelj pohvaliti takvim odnosima.

3. “Pokušaj ponovno.” Čak i ako dijete očito ne uspijeva u nečemu (riješiti zadatak, naučiti odlomak, posložiti stvari u sobi), ne treba ga grditi, već mu sugerirajte da ne odustaje, da pokuša.

Čovjeku je važno kada vjeruju u njega, pa makar još bio i vrlo mlad. Zabrinut je, uplašen, ali ga majka hrabri, podupire riječima i ljubaznim osmijehom.

4. “Vjerujem u tebe.” Djeca ovo vrlo rijetko čuju. Najčešće se događa suprotno: roditelji se svađaju, nazivaju ga osrednjim, nesposobnim, glupim.

Još je gore kad vam unaprijed namjeste neuspjeh: “I dalje ćeš dobiti D na testu, kao i obično.” Odakle motivacija, želja za samousavršavanjem? Lakše je odustati od sebe, pogotovo ako i najbliži sumnjaju u nešto dobro.

5. “Nemoj se uzrujavati. Znam da to nisi namjeravao učiniti. Pokušajte iz ovoga izvući odgovarajuće zaključke.” Nijedno dijete nije imuno na pogreške.

Posrću, u nekim slučajevima se ponašaju nedolično (svađaju se s kolegama, učiteljima, rodbinom, uzrujani roditelji). Često dijete kad to shvati proživljava jake emocije – plače, odbija jesti ili se zaključava u svoju sobu.

Zadatak roditelja je da ga umire, uvjere i oraspolože. Ne možete ga ostaviti samog s osjećajem krivnje i, štoviše, pogoršati ga: “Uvijek sve upropastiš!”, “Ne treba mi takvo dijete!” Možete ga pokušati navesti na iskren razgovor kako biste razjasnili situaciju.

Važno je ne činiti uobičajenu roditeljsku grešku – obratiti pažnju samo na djetetova loša djela i fokusirati se na njegove greške.

Kada se dobro ponaša i pokazuje akademski uspjeh, treba ga pohvaliti. Klišej o pohvalama je da se djeca počnu opuštati i prestati truditi, što je potpuno pogrešno.

Lijepe riječi nikada nikome nisu stvarale probleme, naprotiv, povećavaju želju da se nastavi u istom duhu i ugodi roditeljima.

U suprotnom, rezultat neće biti obitelj, već nekakav privid radnog odnosa – za odličan rad daje se bonus, a za loš rad daje se ukor.

Ranije smo vam rekli zašto se vaš pogled na romansu mijenja s godinama.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki