Zašto ne biste trebali uspoređivati ​​svoje dijete s drugima: evo posljedica

Kada komuniciraju s drugim obiteljima, mnoge majke i očevi nesvjesno uspoređuju svoje dijete s njegovim vršnjacima.

Pokušajmo shvatiti vrijedi li djetetu reći o tome i do kakvih posljedica to može dovesti.

Vrijedno je početi s činjenicom da je svaka osoba (čak i ako je još mala) individualna.

Djeca iste dobi razvijaju određene sposobnosti u različito vrijeme. Norme mentalnog razvoja imaju samo uvjetne granice, na koje se pažljivi roditelji samo trebaju usredotočiti.

Stoga je bolje uspoređivati ​​djetetove vještine ne s uspjesima druge djece, već s njegovim vlastitim postignućima u prošlosti.

Djevojka
Fotografija: © Belnovosti

Ako je prije mjesec dana dijete znalo brojati samo do sedam, danas je već savladalo brojanje do deset, ovo je odličan razlog da ga pohvalite i radujete se s njim.

Ali govoriti djeci da su bolja ili lošija od drugih ne vrijedi, a još više, usporedbe se ne mogu koristiti kao metoda utjecaja na dijete.

Zbog takvih vrijednosnih prosudbi dijete može razviti naviku natjecanja sa svojim vršnjacima, a kao rezultat toga, njegovo samopoštovanje će ovisiti o postignućima drugih.

Neće mu biti lako izgraditi tople i povjerljive odnose – svoje vršnjake će tretirati kao suparnike.

Umjesto uspoređivanja, pozovite dijete na igru ​​kako biste ga motivirali i potaknite njegovu znatiželju. Uz pomoć pohvala i nagrada vjerojatnije je da ćete dijete zainteresirati za korisnu aktivnost bez ugrožavanja samopoštovanja.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki