Zagreba Lajfhaki

5 zdravstvenih dobrobiti maline

Starogrčki mitovi i legende govore o malini. Vjeruje se da je izvorno bio bijel kao simbol duhovne čistoće i nevinosti novorođenčadi. Ali nimfa Ida, koja se brinula za malog Zeusa, ubola je trn u grm maline i njezina je krv obojila plodove u crveno. To je i razlog za naziv biljke Rubus idaeusRubus znači “crveno”, a ideaus znači “od Ide”.

No, malina nije voće koje stoji samo u prošlosti. Danas se malina svrstava u šumsko voće uz jagodu, kupinu i borovnicu. Na tržištu se najčešće nalaze crvene maline, ali postoje i crne, žute i ljubičaste maline. Ali crveno je ono koje ima svugdje, bilo svježe ili smrznuto, bilo u obliku kompota i sirupa. Osim ugodnog laganog okusa, malina je hranjiva – iako mala, ima mnogo nutrijenata koji blagotvorno djeluju na organizam.


1. Ojačati rad mozga
Vitamini C i E, selen, beta karoten, likopen i zeaksantin razne su tvari koje se nalaze u malinama. Zajedničko im je da su antioksidansi. Maline također sadrže flavonoide, koji također imaju antioksidativna svojstva. Podržavaju živčani sustav i zdravlje mozga, a posebno vitamini C i E djeluju na dobro pamćenje.


2. Štite srce
Antioksidansi djeluju protiv upale. Određene skupine antioksidansa u malinama pomažu u kontroli krvnog tlaka. Osim toga, vlakna u malinama pomažu u smanjenju razine kolesterola, kao i krvnog tlaka.


3. Smanjuje rizik od raka
Antioksidansi djeluju protiv oksidativnog stresa. To je stres za stanice koji može dovesti do brojnih oštećenja od kojih je najopasnija pojava raka. Maline imaju antioksidanse koji štite od raka pluća, jednjaka i želuca.


4. Poboljšava probavu
Puno vlakana u malinama pomaže u održavanju zdravog gastrointestinalnog trakta. Također dobro djeluju u slučajevima zatvora poboljšavajući rad crijeva. Na taj način malina može biti i dijetalna namirnica, jer unos vlakana daje i osjećaj sitosti na duži vremenski period.

5. Pomaže kod dobrog vida
Zeaksantin je jedan od antioksidansa u malinama. Može filtrirati štetne plave svjetlosne zrake. Također ima ulogu u sprječavanju postupnog oštećenja makule povezanog sa starenjem.


Reference:
Reis, R. (2017., 20. studenoga) Masne kiseline, antioksidansi i tjelesna aktivnost u starenju mozga. Preuzeto 5. lipnja 2023. s https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5707735/
Wedrich, A. (2003., 11. prosinca) Uloga karotenoida, luteina i zeaksantina, u zaštiti od makularne degeneracije povezane sa starenjem: pregled temeljen na kontroverznim dokazima. Preuzeto 2023., 5. lipnja s

Exit mobile version