Zagreba Lajfhaki

6 tajni o peršinu koje ne znate i tko ga ne bi trebao jesti

Peršin, ili kako ga neki zovu – merudija, nije samo aromatičan začin, već i skladište vitamina i minerala. Ova biljka je cijenjena zbog svog ugodnog, umjereno gorkog okusa.

Tko ne bi trebao jesti zeleni luk, rotkvice i peršin?

Postoje dvije glavne vrste peršina: francuski s kovrčavim listovima i talijanski s ravnim i ravnim listovima.

Listovi, izdanci, stabljike i korijen peršina koriste se svježi i osušeni. Poslužuje se za stolom kao dio salata ili grickalica, kao začin ili ukras za druga jela.

Niskokalorični proizvod sadrži mnogo korisnih tvari: 133 mg vitamina C, 1640 mcg vitamina K, 421 mcg vitamina A. Od minerala najviše ima kalija – 554 mg, kalcija – 138 mg, željeza – 6,2 mg, fosfor – 58 mg, magnezij – 50 mg. Osim toga, ovaj začin je bogat organskim kiselinama, flavonoidima, fitoncidima i eteričnim uljima. Vlakna u peršinu dobro utječu na rad probavnog trakta. Također je koristan za zdravlje kostiju, dobar vid i imunitet.

Koje su prednosti peršina:

Stimulira mozak

Peršin se pokazao prirodnim izvorom antioksidansa za prevenciju i liječenje oštećenja mozga i raznih bolesti uzrokovanih oksidativnim stresom. Osim toga, antioksidans apigenin, koji je dio biljke, pridonosi stvaranju neurona i jača neuronske veze.

Poboljšava koncentraciju i pamćenje. Brojni istraživači gledaju na apigenin kao lijek protiv Alzheimerove bolesti.

Ovo su znakovi prijeteće tromboze

Dobro za kosti

Vitamin K, kojim je posebno bogat peršin, jača kostur i povećava mineralnu gustoću kostiju. Ako tijelu nedostaje minerala, povećava se rizik od prijeloma, osobito kod starijih osoba.

Unos zelenih biljaka i povrća s visokim udjelom vitamina K povoljno djeluje na koštani sustav. Rezultati jedne studije pokazali su da unos vitamina K smanjuje rizik od prijeloma kostiju za 22%.

Čuva vidnu oštrinu

Karotenoidi lutein, beta-karoten i zeaksantin u peršinu pomažu u održavanju dobrog vida. Konkretno, postoje istraživanja koja pokazuju da karotenoidi smanjuju makularnu degeneraciju koja uzrokuje postupni gubitak vida.

Beta-karoten štiti od bolesti rožnice i spojnice oka, može poboljšati noćni i periferni vid.

Poboljšava rad srca

Blagotvorna svojstva peršina izravno su povezana s flavonoidima koje sadrži – prirodnim antioksidansima koji smanjuju oksidacijske procese i štite kardiovaskularni sustav te pomažu u snižavanju krvnog tlaka i razine kolesterola.

Istraživanje na 58.000 ljudi pokazalo je da unos folne kiseline smanjuje rizik od srčanih bolesti za 38%.

Smrtonosno! Ovih 5 infekcija dolazi od zdrave hrane i ubijaju nas

Antibakterijski učinak

Zahvaljujući trpkom okusu, svježi peršin ima dobra antibakterijska i antigljivična svojstva. Niz studija pokazalo je da ekstrakt peršina djeluje na bakterije Staphylococcus aureus – uzročnike upale pluća i meningitisa. Osim toga, peršin pomaže zaustaviti rast bakterija listerije i salmonele koje uzrokuju trovanja.

Kozmetički učinak

Tradicionalni začin savršeno poboljšava kožu. Od lišća biljke, primjerice, možete napraviti domaće maske za lice. Eterična ulja koja čine peršin uklanjaju pigmentaciju kože i štite je od ultraljubičastih zraka.

No, kod kozmetičke upotrebe nužan je oprez – peršin može izazvati alergijsku reakciju u vidu crvenila i svrbeža.

Liječnici su naveli netipične “signale” srčanog udara

Oštećenje peršina

Službeno, peršin ima status sigurne jestive biljke. Nuspojave su uglavnom povezane s alergijom, koja može zahvatiti cijelu obitelj pupavica, uključujući mrkvu, celer i komorač.

Nutricionisti preporučuju s oprezom dodavanje peršina u hranu ako bolujete od hipertenzije, hipotireoze, gihta, urolitijaze, bolesti jetre i bubrega, kao i kod uzimanja lijekova za razrjeđivanje krvi te u ranoj trudnoći./Zdrave.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih stvari!

Exit mobile version