6 zdravstvenih dobrobiti peršina

Peršin nije samo aromatični dodatak, već i skladište vitamina i minerala, stoga je koristan za ljudsko zdravlje.

100 g peršina sadrži 36 kalorija; 2,9 g proteina; 0,79 g masti; 6,3 g ugljikohidrata; 3,3 g vlakana; 88 g vode.

U niskokaloričnom proizvodu ima mnogo korisnih tvari: 133 mg vitamina C, 1640 mcg vitamina K, 421 mcg vitamina A. Od minerala najviše ima kalija – 554 mg, kalcija – 138 mg, željeza – 6,2 mg, fosfor – 58 mg, magnezij – 50 mg. Osim toga, bogat je organskim kiselinama, flavonoidima, fitoncidima i eteričnim uljima. Vlakna u peršinu dobro utječu na rad crijeva. Također je koristan za zdrave kosti, dobar vid i imunitet.

Njegove prednosti:

Stimulira mozak

Peršin se pokazao prirodnim izvorom antioksidansa za prevenciju i liječenje oštećenja mozga i raznih bolesti uzrokovanih oksidativnim stresom, stoji u članku u časopisu Journal of Traditional Chinese Medicine.

Osim toga, antioksidans apigenin, koji je dio biljke, poboljšava stvaranje neurona i jača neuronsku komunikaciju. Poboljšava koncentraciju i pamćenje. Brojni istraživači razmatraju apigenin kao lijek za Alzheimerovu bolest, prema studiji objavljenoj u časopisu Anatomical Science International.

Dobro za kosti

Vitamin K, kojim je peršin posebno bogat, jača kostur i povećava mineralnu gustoću kostiju. Rezultati istraživanja pokazali su da visok unos vitamina K smanjuje rizik od prijeloma kostiju za 22%.

Peršin može biti opasan za starije osobe

Održava vidnu oštrinu

Karotenoidi u peršinu – lutein, beta-karoten i zeaksantin – pomažu u održavanju dobrog vida. Konkretno, postoje istraživanja koja pokazuju da visok unos karotenoida smanjuje makularnu degeneraciju koja uzrokuje postupni gubitak vida. Beta-karoten štiti od bolesti rožnice i spojnice oka, može poboljšati noćni i periferni vid.

Poboljšava rad srca

Blagotvorna svojstva peršina izravno su povezana s flavonoidima koje sadrži, prirodnim antioksidansima koji smanjuju oksidativne procese i štite kardiovaskularni sustav te pomažu u snižavanju krvnog tlaka i razine kolesterola. Istraživanje na 58.000 ljudi pokazalo je da unos folne kiseline smanjuje razvoj srčanih bolesti za 38%.

Antibakterijski učinak

Zahvaljujući trpkom okusu, svježi peršin ima dobra antibakterijska i antigljivična svojstva. Niz studija pokazalo je da se ekstrakt peršina nosi s bakterijom Staphylococcus aureus – uzročnicima upale pluća i meningitisa. Peršin također pomaže zaustaviti rast bakterija listerije i salmonele koje uzrokuju trovanje.

Potiče rad bubrega

Peršin doprinosi dobrom radu ovog organa i resorpciji kamenaca u njemu. Do sada su to potvrdili samo pokusi na štakorima, kod kojih je ekstrakt sjemenki peršina poboljšao rad sustava za izlučivanje.

Milena Vasileva

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki