Zagreba Lajfhaki

8 malo poznatih prednosti šipka

Šipak pripada obitelji Rose (postoji preko 100 vrsta). Šipak obično raste u jesen kada latice opadaju. Zanimljivo je da nakon pada prvog mraza plodovi šipka dobivaju slađi okus. Prevladavaju plodovi crvene ili narančaste boje, ali ih ima i u žutoj i crnoj boji. Plodovi su puni sjemenki. Šipak je vrlo bogat hranjivim tvarima.

Oko 2 žlice suhih plodova šipka sadrže: 26 kcal, 6 g ugljikohidrata, 4 g vlakana. Bogate su vitaminom B5, vitaminom C i vitaminom E, kalcijem, željezom, magnezijem, fosforom, selenom, kalijem, cinkom itd.

Dostupnost kvalitetnih hranjiva uvelike ovisi o tome gdje se uzgaja iu kakvim uvjetima biljka raste. Neke od sorti šipke uzgajaju se s puno vode i topline, što drastično smanjuje razinu vitamina C.

1. Šipak jača imunitet

Vitamin C ublažava simptome povezane s prehladom i gripom. Konzumacija čaja od šipka tijekom sezone gripe jača imunitet.

2. Podržava probavu hrane zbog prisutnosti pektina

Šipak je bogat polisaharidom pektinom. Djeluje kao prebiotik i povećava broj korisnih bakterija u crijevima. Pektin se preporučuje kod zatvora jer ima i blagi laksativni učinak.

3. Koristi se kada se želi smršaviti

Istraživanja pokazuju da šipak sagorijeva masti. Studija koja je uključivala unos ekstrakta šipka tijekom 12 tjedana izvijestila je o smanjenju abdominalne masnoće.

4. Ublažava bolove kod artritisa

Artritis pogađa između 10-13% muškaraca i žena starijih od 60 godina. U tom stanju smanjuje se hrskavica u zglobovima te dolazi do upale i jake boli. Šipak smanjuje bol boreći se protiv oksidativnog stresa i upale.

5. Poboljšava zdravlje srca

Šipak dokazano snižava krvni tlak i utječe na kolesterol, smanjujući razinu lošeg kolesterola i održavajući ga u granicama normale. Visok sadržaj vlakana i antioksidansa blagotvorno djeluje na zdravlje srca.

6. Štiti od dijabetesa tipa 2

Dijabetes tipa 2 nastaje kao posljedica inzulinske rezistencije i povišene razine glukoze u krvi. Istraživanja pokazuju da čak i uz prehranu bogatu mastima, konzumacija šipka tijekom najmanje 10-20 tjedana može smanjiti razinu šećera u krvi i inzulina.

7. Djeluje antikancerogeno

Studije tvrde da šipurak smanjuje rizik od raka dojke, za što su zaslužni polifenoli u njemu. Plodovi sadrže polifenole i pektine koji djeluju protuupalno, a samim tim i antikancerogeno.

8. Koristi se protiv bora

Ulje šipka popularno je u kozmetici. Dobiva se prešanjem sjemenki plodova šipka. Njihove prirodne esencije imaju učinak protiv starenja. Sjemenke sadrže veliku količinu višestruko nezasićenih masti, koje pomažu koži da bude zdrava i elastična, te štite od ultraljubičastih zraka, zagađenja, dima cigareta itd.
Zbog bogatog udjela vitamina C, ulje i ekstrakti šipka poboljšavaju sintezu kolagena i bržu obnovu stanica i iritacija. Postoje istraživanja koja pokazuju da uzimanje 3 mg praha šipka dnevno smanjuje bore i održava kožu hidratiziranom.

Kako pripremiti čaj od šipka?

Čaj od šipka može se napraviti od bilo kojeg dijela biljke, iako se kod kuće uglavnom koriste plodovi. Okus čaja od šipka je opor, sličan okusu zelene jabuke. Za pripremu dobrog čaja potrebno je kuhati 5 plodova šipka u 200 ml vode oko 15-20 minuta. Može se koristiti sirovo i sušeno voće. Za konzumaciju čaj je potrebno procijediti. Može se konzumirati zaslađen medom, topao ili hladan.


Izvori:
https://www.healthline.com/nutrition/rosehip-tea#TOC_TITLE_HDR_9
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-839/rose-hip
https://www.indigo-herbs.co.uk/natural-health-guide/benefits/rosehip

Exit mobile version