Zagreba Lajfhaki

9 namirnica može pogoršati probleme sa zglobovima

► Proizvodi koji izazivaju alergije

Hrana koja sadrži histamin može povećati upalni odgovor u zglobovima. Histamin je posrednik neposrednih alergijskih reakcija. To je ono što uzrokuje anafilaktički šok, urtikariju i druge manifestacije nuspojava. Glavni izvor histamina je riba koja je bila pohranjena jako dugo. Tvar se u ovom slučaju smatra toksinom i formira se u konzerviranoj hrani. Njegov izgled u velikim količinama uzrokovan je kršenjem tehnologije obrade i skladištenja proizvoda. Norma za histamin je do 100 mg / kg. Ako ga ima puno u ribi, poprima oštar okus.

Odakle dolazi histamin u ribi?

Riba sadrži aminokiseline, uključujući histidin. Kada se podvrgne reakciji dekarboksilacije koja je neophodna za poboljšanje okusa i mirisa hrane, stvara se histamin. Proces se odvija uz sudjelovanje bakterija na temperaturama iznad 15°C. Što se riba duže skladišti, to se više nakuplja štetnih tvari.

Najveće količine histamina sadrže slana, dimljena riba i konzervirana hrana. Istodobno je otporan na toplinu, pa čak i ako pržite ili kuhate ribu, ona će ostati netaknuta i neoštećena.

Osim ribe, postoje i druge namirnice koje sadrže visoke razine histamina, pa je dobro znati koje treba izbjegavati, pogotovo ako imate intoleranciju.

► Fermentirana hrana: sirevi, kiseli kupus, fermentirani mliječni proizvodi, soja, pivo. Tijekom procesa fermentacije stvara se histamin.

► Dimljeni proizvodi: kobasice, slanina, dimljeni riblji proizvodi. Prilikom pušenja nastaje histamin.

► Agrumi: naranče, mandarine, limuni – sadrže flavonoide koji mogu izazvati pojačanu reakciju na tvar.

► Rajčice: sadrže velike količine aminokiselina koje potiču stvaranje histamina.

► Orašasti plodovi: osobito pistacije i kikiriki sadrže visoke razine alergena.

► Čokolada: izvor je flavonoida i potiče proizvodnju histamina.

► Crveno vino: sadrži spoj tiramin koji pojačava odgovor na histamin.

► Jagode i maline: Sadrže puno flavonoida koji uzrokuju pojačavanje simptoma intolerancije na alergene.

3 čarobne biljke štite od osteoporoze i niza problema sa zglobovima i kostima

Prehrana za zdrave zglobove

Mikrobi koji žive u našim crijevima uglavnom su dobri, ali ima i loših. Ako je potonjih previše, povećava se propusnost crijevne stijenke. Bakterijski antigeni ulaze u krv. Imunološki sustav ih vidi i napada. Stalna imunološka stimulacija uzrokuje kronične upale u tijelu. To je loše ne samo za zglobove, već i za srce, kao i za sve druge organe, jer ova slaba, ali vrlo dugotrajna upala ubrzava proces taloženja kolesterolskih naslaga na stijenkama krvnih žila.

Što možete učiniti da uravnotežite crijevnu mikrofloru?

Da biste održali svoju mikrofloru u dobrom stanju, morate se pravilno hraniti. Preporučuje se da hrana bude:

• raznolik;

• više biljna nego životinjska;

• s puno uključenih vlakana – ugljikohidrata koji se ne razgrađuju u probavnom traktu (povrće, voće, gljive, nerafinirane žitarice, alge).

U isto vrijeme, trebali biste jesti manje slatkiša i rafiniranih ugljikohidrata. Takva hrana uzrokuje rast mikroba koji oštećuju stijenku crijeva. Da bi ga vratili, liječnici koriste lijekove koji pokreću procese regeneracije sluznice.

Exit mobile version