Zagreba Lajfhaki

9 namirnica za koje mislite da su zdrave, ali zapravo nisu!

Želite jesti zdravo? Tko ne želi… Uostalom, svi se ponesemo novim trendovima i volimo isprobavati nove proizvode.

Zdrave namirnice nisu iznimka – njihova popularnost neprestano raste i svi im teže. To je i razlog zašto trgovci daju sve od sebe da proizvode svoje tvrtke predstave kao korisne.

Na tržištu je već toliko „bio“, „organskih“ i „zdravih“ proizvoda da je normalno da se zbunite u izboru – počevši od navodno zdravih kolačića s vitaminima i vlaknima, preko margarina s dodatkom omega-3 i posegnuti za napitcima koji će vam pomoći da smršavite…

Pa, teško da ću vas iznenaditi ako vam kažem da mnoge od ovih namirnica koje se čine dobrima zapravo nisu. A u nekim slučajevima ne samo da su zdravi, već su čak i štetni! Srećom, na pravom ste mjestu da pogledate dalje od lažnih tvrdnji.

Popis koji ću podijeliti s vama razbija mitove o 9 namirnica za koje mislite da su zdrave, ali zapravo nisu. Preporučam da ove namirnice prekrižite sa svog jelovnika… Popis izgleda ovako:

1. Svježe

Vjerujte mi, čaša gaziranog soka može sadržavati čak i više kalorija od čaše gaziranog soka. Mnogo je korisnije pojesti cijelu voćku nego piti samo njen sok. Ali zašto je to tako? Najvažniji razlog je što svježe voće ne sadrži vlakna, za razliku od cijelog voća.

Činjenica! Kiseli kupus ima više vitamina C od citrusa

Vlakna pomažu u sporijoj apsorpciji šećera, što ne povećava razinu inzulina. Bez ovih vlakana, skloni ste visokim razinama šećera, kao i debljanju. Osim ako ne pijete fritz iz zadovoljstva, ne vidim razloga da to nastavite činiti. Sljedeći put samo kupite kilogram svježeg voća.

2. Energetske (proteinske) pločice

Gotovo svi proizvođači energetskih ili proteinskih pločica hvale se ogromnim zdravstvenim prednostima, ali često ti proizvodi imaju nutritivni profil bliži jeftinim desertima nego zdravoj hrani.

Doslovce! Neke pločice sadrže toliko šećera koliko i Snickers. To ne znači da ih morate zauvijek prestati jesti, ali pripazite na količinu šećera, kalorija i sastojaka navedenih na pakiranju.

3. Smoothie iz lanca trgovina

Možda se osjećate ugodno i samopouzdano kupujući smoothije u trgovini jer bi trebali sadržavati prirodne sastojke i hranjive tvari koje vaše tijelo treba. Ali ovo je prilično fascinantna zabluda i nije preporučljivo pretjerivati ​​s njima. Smoothieji koje kupujete i mislite da su tako zdravi zapravo imaju dosta kalorija i šećera.

Smoothie kupljen na štandu zdrave hrane može sadržavati od 600 do 1000 kalorija zbog velike količine voća, mlijeka, sjemenki, orašastih plodova i često dodanih jednostavnih šećera i sirupa u svom sastavu. Ako želite uživati ​​u stvarno zdravom smoothiju, kupite sirove sastojke u trgovini i napravite ga kod kuće.

U blender dodajte: 1 ili 2 voćke za blago slatki okus (ali ne pretjerujte) – banana, jabuka itd. Povrće – špinat, rikula, peršin, mrkva, cikla itd. Orašasti plodovi ili sjemenke – bademi, indijski orah, chia, sjemenke konoplje itd. Jogurt (po želji) – mlijeko neka ima barem 1,5-2% masnoće; izbjegavajte potpuno obrano mlijeko (0,1% udjela masti).

4. Komercijalne žitarice/muesli za doručak

Kada čujete izraz “žitarice za doručak”, pretpostavljam da mislite na proizvode poput Nestle Fitnessa, Nesquika i svih njihovih derivata. Možda čujete na TV-u da su ove namirnice najbolji način da započnete dan…?

Teško da možemo biti dalje od istine! Nema ničeg “zdravog” u ovoj hrani jer je krcata šećerom i stabilizatorima, a povrh toga, ima malo proteina i vlakana, koji stabiliziraju razinu šećera i inzulina u krvi. Razmislite ponovno kada posežete za ovakvim proizvodima.

Napomena: Pod žitaricama za doručak ne mislim na obične zobene pahuljice bez dodanog šećera – nema ništa loše u tome da ih pojedete za doručak.

5. Hrana bez glutena

Hrana bez glutena dobiva sve veću popularnost, no dopustite mi da vam nakratko objasnim što je točno gluten: Gluten je teško probavljiva bjelančevina koja se nalazi u pšenici, raži, ječmu i zobi, kao i u hrani koja sadrži ove sastojci – kolači, kolači, kruh, tjestenina i još mnogo toga.

Ovaj protein je za neke ljude štetan (oni s glutenskom enteropatijom i intolerancijom na gluten) i zato je bezglutenska hrana toliko popularna u posljednje vrijeme.

Proizvođači hrane bez glutena koriste visoko prerađena brašna koja su izuzetno siromašna hranjivim tvarima samo da bi zamijenila gluten. Na taj način potrošite više novca, a zauzvrat često dobijete manje zdrav proizvod od onog koji sadrži gluten.

Naravno, ima i kvalitetnih bezglutenskih proizvoda, ali treba pažljivo čitati deklaraciju i sastojke. Ako želite prirodnim putem nadomjestiti gluten, jednostavno izbacite hranu koja ga sadrži i jedite više voća, povrća i mahunarki.

Jesenska depresija donosi nam povećani apetit

6. Sportski (izotonični) napici

Sportaši konzumiraju izotonične napitke uglavnom zbog visokog sadržaja elektrolita. Elektroliti su ioni koji su prisutni u tijelu i imaju vrlo važne funkcije – poput održavanja srčanog ritma, kontrakcije i opuštanja mišića te regulacije tekućine u tijelu.

Ime im dolazi od činjenice da doslovno imaju električni naboj – pozitivan ili negativan. Glavni elektroliti u ljudskom tijelu su ioni kalcija (Ca), magnezija (Mg), kalija (K), natrija (Na) i klora (Cl). Elektroliti se unose hranom i tekućinom, a gube tijekom tjelesne aktivnosti, znojenja i nakon odlaska na zahod.

Poanta je da se ne gubi onoliko elektrolita koliko bi proizvođači sportskih napitaka željeli… U početku su sportski napitci bili namijenjeni vrhunskim sportašima, ali danas su se te granice zamaglile i mnogi fitness entuzijasti ih koriste. Problem je što ova pića sadrže puno šećera.

Baš kao i kod gaziranih pića, šećer u tekućem obliku i u velikim količinama nije najbolja stvar za vas. Zapamti to!

7. Suho voće

Suho voće je nevini dodatak vašem doručku… Ipak je to samo voće, zar ne? Ne donosite brze zaključke…

Prema istraživanjima, proizvođači suvo voće tretiraju sumpornim dioksidom (E220) kako bi očuvali svježinu te dodaju šećer, sladila i sintetička bojila kako bi poboljšali okus i komercijalni izgled.

Iz tog razloga, sušeno voće je više kategorizirano kao slatkiš nego voće! Iako vam mogu pružiti vitamine, minerale i vlakna, i dalje imaju previsok sadržaj šećera i lako ih je prejedati – što je daleko od savršene kombinacije.

8. Sushi

Donedavno sam i ja mislio da je sushi zdrav. No, sadrži samo rižu, ribu, povrće i alge… Kako to ne bi bilo zdravo? Gledano zasebno, ovi sastojci su zaista zdravi, ali spojeni zajedno postaju prava kalorijska bomba.

Sushi rolada može sadržavati između 200 i 500 kalorija jer se u većini slučajeva dodaju teški umaci, koji su u osnovi napravljeni od šećera i transmasti! Sada pomnožite te kalorije sa 6, koliko je sushi rolada u setu srednje veličine…

A kalorije se počinju neprimjetno gomilati! Ne smije se zanemariti još jedan rizik konzumiranja sushija – sirovi morski plodovi mogu biti prijenosnici opasnih parazita, virusa i bakterija.

9. Komercijalna voćna mlijeka

Sljedeći put kad u trgovini posegnete za voćnim mlijekom, potrudite se pogledati podatke na poleđini etikete. Siguran sam da ćete vidjeti mnogo sastojaka koji ne bi trebali biti tamo – dodani šećer, glukozno-fruktozni sirup, umjetna sladila poput sukraloze, saharina i više…

I da, tu negdje se šulja i voće (u minimalnim količinama)! Prestanite rasipati novac, zavaravajući se da pridonosite svom zdravlju. Umjesto kupovnog gotovog voćnog mlijeka, kupite obično mlijeko i dodajte voće kod kuće.

/ zdrav.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih stvari!

Exit mobile version