Akne u odrasloj dobi – postoji li rješenje za ovaj problem?

Upala je ključni element i može se otkriti histopatološki i imunohistokemijski. Stručnjaci još uvijek ne razumiju u potpunosti zašto žene u odrasloj dobi imaju akne. Postoje neki čimbenici koji pogoršavaju stanje kože, kao što su:

Kako se nositi s hormonskim aknama?

  • Problemi sa spavanjem.
  • Bolesti endokrinog deficita.
  • Pretjerani stres.
  • Korištenje neprikladnih kozmetičkih proizvoda.
  • Uzimanje lijekova.
  • Pušenje.
  • Pretežak.
  • Nepravilna prehrana.
  • Često pranje kože.
  • Pretjerano izlaganje UV zrakama.

Nedostatak funkcije barijere kože također je povezan s pojavom akni. Oštećenje barijere i povećana vlažnost kože mogu dovesti do upalnih procesa. Genetska predispozicija također je važan faktor, što utječe na broj, veličinu i aktivnost žlijezda lojnica. Postoji i utjecaj genetskih čimbenika na hormonsku ravnotežu.

Uloga androgena – muških spolnih hormona – dobro je utvrđena. Testosteron, dehidroepiandrosteron sulfat i dihidrotestosteron potiču rast žlijezda lojnica i proizvodnju sebuma. Estrogeni imaju upravo suprotan učinak – inhibiraju lučenje androgena, moduliraju gene uključene u rast žlijezda lojnica i potiskuju njihovu funkciju. Drugim riječima, omjer androgena i estrogena ovisi o aktivnosti žlijezda lojnica.

Kakav učinak imaju hormoni na akne kod odraslih?

U 60-70% žena akne se pogoršavaju prije menstruacije, kao iu premenopauzi, tijekom trudnoće i pri korištenju progestagenskih kontraceptiva, jer dolazi do relativnog povećanja razine hormona s prevladavajućim androgenim djelovanjem u odnosu na estradiol.

Dolazi do povećane osjetljivosti žlijezda lojnica na muške spolne hormone – kod akni kod odraslih dolazi do povećanja broja i osjetljivosti receptora koji se nalaze u stanicama koje luče sebum.

Drugi hormoni također reguliraju proizvodnju sebuma. Žlijezde lojnice su neuroendokrini organ i proizvodnju sebuma tijekom stresa mogu potaknuti neuropeptidi i hormoni poput melanokortina i hormona koji oslobađa kortikotropin.

Povećana konverzija hormona u perifernim tkivima. Hiperaktivnost i abnormalna aktivnost enzima koji su izravno povezani s metabolizmom androgenih hormona dovodi do stvaranja androgena koji imaju jače djelovanje.

Postoji li veza između mliječnih proizvoda i akni?

Članak je informativnog karaktera i nije preporuka niti zamjena za stručno savjetovanje.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki