Ako često bljujete krv – to je simptom sljedećeg problema

Svakome se može dogoditi da primijeti krv u slini, pogotovo na stomatološkoj stolici, gdje ozljeda zubnog mesa i naknadno krvarenje ne čudi i nije razlog za brigu, kao i kod ozljeđivanja osjetljivog zubnog mesa krutom hranom i naknadnim pranjem zuba. No, ako vam svako jutro četkica za zube poprimi krvavu boju, a pasta koju ispljunete u umivaonik sadrži krv, vrijeme je da ozbiljno pripazite na svoje oralno zdravlje i obratite se stručnjaku jer je to znak ozbiljne patologije. potrebno je pravodobno djelovati kako bi se bolest zaustavila i držala pod kontrolom jer je neizlječiva i samo održavanjem stanja uz pomoć stručnjaka zubi će se što dulje zadržati u ustima.

Koja je bolest u usnoj šupljini povezana s pljuvanjem krvi?

Ako često bljujete krv, vrijeme je za ozbiljan stomatološki pregled. U idealnom slučaju, otići ćete parodontologu, jer je bljuvanje krvi među ključnim simptomima bolesti zubnog mesa i aparatića, što dovodi do izloženosti korijena zuba, rasklapanja i gubitka zuba koji je ne samo teško, nego je često nemoguće obnoviti bez implantacije kosti – skup zahvat koji nije uvijek moguć ili uspješan i s dugoročno zadovoljavajućim rezultatom. Bolest se zove parodontna bolest, a pravovremeni početak agresivnog liječenja ključan je za zaustavljanje ili usporavanje procesa koji nije reverzibilan niti potpuno izlječiv.

Što je parodontoza?

Parodontna bolest je infekcija tkiva koje podupire vaše zube. Razlozi su kompleksni – nasljedstvo, loša oralna zdravstvena njega, nečišćenje zubnog kamenca itd. Među čimbenicima koji dovode do paradentoze su pušenje, hormonalne promjene, dijabetes, AIDS, uzimanje određenih lijekova.

Prvi simptomi bolesti obično su povezani s otečenim, crvenim i krvarenjem desni. Ako se ne liječi, parodontna bolest se širi i zahvaća ne samo desni već i kosti, čineći žvakanje bolnim. S vremenom, neliječena parodontna bolest ili neučinkovita kontrola bolesti može dovesti do klimanja zuba, gubitka zuba ili vađenja zuba prema preporuci liječnika.

Evo što vas može zaštititi od parodontne bolesti

Koji su simptomi parodontne bolesti?

Osim čestog bljuckanja krvi, parodontitis se odlikuje i drugim simptomima, među kojima su:

– loš dah,

– otečene i/ili crvene desni,

– bolovi tijekom jela – prilikom žvakanja,

– drhtanje zubima,

– povlačenje zubnog mesa i otkrivanje korijena zuba.

U postavljanju dijagnoze može vam pomoći i vaš osobni stomatolog, no najbolje je da takvu patologiju pregleda specijalist – stomatolog koji se posebno bavi parodontitisom.

Postoji li rješenje za parodontnu bolest?

Ako često bljujete krv i patite od parodontne bolesti, vaše stanje se ne popravlja liječenjem, a jedenje postaje sve teže i bolnije, vaš stomatolog može predložiti vađenje problematičnih zuba, presađivanje kosti ili djelomičnu protezu. Moderne proteze ne izgledaju, ne pipaju se i pružaju maksimalnu udobnost, što je važno ne samo za zdravlje zuba, već i za cjelokupno zdravstveno stanje. Parodontoza, kao kronična upala, dovodi do ozbiljnih dugotrajnih zdravstvenih problema.

Ako liječnik ne može parodontnu bolest staviti pod kontrolu, potražite radikalnu opciju. Kronični upalni proces može oslabiti vaš imunološki sustav i učiniti vas podložnim mnogim drugim bolestima, pothranjenost i ograničavanje cijelih grupa namirnica koje se ne smiju jesti s klimavim zubima također dovodi u pitanje vaše cjelokupno zdravlje. Sve to čini važnom potragu za rješenjem za odgađanje razvoja parodontne bolesti i ograničavanje upale.

Parodontoza vam se vjerojatno čini kao opasna bolest, no postoje i puno ozbiljnije bolesti koje se javljaju kod pljuvanja krvi.

Parodontna bolest: počinje neprimjetno, ali ubija

Koje se druge bolesti manifestiraju simptomom pljuvanja krvi?

Pljuvanje krvi također može navesti vašeg liječnika da potraži uzroke izvan usne šupljine. Koliko god parodontoza bila neugodna i ozbiljna, postoji niz drugih bolesti koje su neusporedivo opasnije od nje, a koje se manifestiraju pljuvanjem krvi. Ako često bljujete krv, to može značiti da bolujete od:

– bolesti dišnog sustava, od kojih su neke izuzetno teške i opasne po život,

– parazitske i zarazne bolesti,

– karcinom dišnih organa, usne šupljine, jednjaka ili pluća,

– bolesti probavnog sustava.

Naravno, svi oni imaju druge karakteristične simptome koji će uputiti vašeg liječnika o tome koje pretrage treba napraviti kako bi postavio dijagnozu. Pregled je obavezan, jer je nemoguće prosuditi gdje je glavni uzrok – iz kojeg organa – uzroci čestog krvarenja. Nemojte odgađati pregled kod liječnika, jer razlog za pljuvanje krvi može biti ozbiljan. Ipak, nemojte žuriti sa samodijagnosticiranjem i sugerirati da bolujete od zloćudne bolesti. Razlozi za učestalo pljuvanje krvi mogu biti sasvim banalni – ozljeda usne šupljine, na primjer. Međutim, samo stručnjak može potvrditi ili isključiti ozbiljnu bolest, stoga nemojte propustiti pregled.

Članak je samo u informativne svrhe i nije zamjena za liječnički savjet.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki