Akutni i kronični artritis mandibularnog zgloba

U početku bolesti javlja se akutni artritis mandibularnog zgloba (TMZ). simptomi neprimjetni za pacijenta. Obično simptomi glavne bolesti koja uzrokuje artritis – otitis, angina, parotitis, apscesi itd. – imaju prednost. Pri kretanju donje čeljusti, kao iu okolnim tkivima javlja se lagana bol. Kada infekcija prodre u zglob, bol i nelagoda se pojačavaju i pacijent ih sada može lokalizirati.

Ako se u ovoj fazi bolest zanemari, upala prelazi iz serozne u gnojnu. Bolovi postaju vrlo jaki pulsirajući i gotovo stalni, a pokreti u mandibularnom zglobu ih pojačavaju. Promatranom crvenilo, oteklina na tom području, kao i nemogućnost otvaranja usta. Budući da je obično zahvaćen jedan zglob, donja čeljust je zbog gnojne upale pomaknuta u jednom smjeru, a lice je asimetrično. Na tom području nalaze se bolni i povećani limfni čvorovi.

Akutni artritis teško je dijagnosticirati u ranim fazama, zbog slabih, obično nespecifičnih pritužbi pacijenta. To je glavni simptom bol pri pomicanju donje čeljusti. U prisutnosti gnojne upale dijagnoza je relativno laka. Prilikom uzimanja materijala za mikrobiološku pretragu iz gnojnog procesa dokazuje se i uzročnik bolesti, uz što se obično daje antibiogram kao pomoć u daljnjem liječenju.

Liječenje se odnosi na imobilizacija zgloba donje čeljusti, u kombinaciji s liječenjem lijekovima. Imobilizacija se postiže raznim zavojima koji drže donju čeljust u predjelu brade. Preporučuje se konzumacija meke i kašaste hrane. Pločice se postavljaju između žvačnih površina zuba tako da ne dodiruju jedna drugu i smanjuju opterećenje zgloba.

Liječenje lijekovima uključuje antibiotsko liječenje prema izoliranom uzročniku. Važno je uzimati i nesteroidne protuupalne lijekove koji pomažu bržem suzbijanju upalnog procesa, a imaju i analgetski učinak. Za jake bolove koriste se i opioidni analgetici. U shemi liječenja koriste se i pripravci koji pomažu opuštanju mišića (miorelaksanti). Kod gnojne upale radi se i drenaža gnoja.

Uzroci kroničnog artritisa isti su kao i akutnog artritisa. Najčešće kronični artritis je posljedica akutnog. Razlozi su povezani s nepravilnim liječenjem, nedovoljnom drenažom gnoja, smanjenom imunološkom zaštitom itd.

Važno je napomenuti da se može primijetiti kronični artritis promjene u svim strukturama mandibularnog zgloba, čak i u kostima koje ga tvore. Ovako težak tijek u ranom djetinjstvu može dovesti do poremećaja u razvoju donje čeljusti i spriječiti njezin rast, a zatim i teške promjene na licu. U blažim slučajevima proces je reverzibilan ili završava artrozom.

Kod kroničnog artritisa uočava se bol različitog intenziteta, što je karakteristično izmjenu mjesečnica s manjim bolovima i onih s vrlo jakim bolovima. Uočava se ograničeno otvaranje usta, pri čemu se donja čeljust pomiče u smjeru zahvaćenog mandibularnog zgloba. Obično postoje različiti šumovi u zglobu.

Liječenje kroničnog artritisa lijekovima je isto kao i za akutni artritis. Koristi se ultrazvuk kao fizioterapeutska metoda za smanjenje upale i boli. Može se koristiti laserska terapija. U teškim komplikacijama potrebna je operacija.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki