Zagreba Lajfhaki

Alergijski rinitis u djece – smjernice za dijagnostiku

Rinitis je upala nosne sluznice koja se manifestira kompleksom simptoma: svrbež nosa, učestalo kihanje, iscjedak iz nosa, začepljen nos (mora imati najmanje dva simptoma). Alergijski rinitis (AR) je reakcija posredovana IgE koja rezultira senzibilizacijom tijela na inhalacijske alergene.

Česte virusne infekcije u ranom djetinjstvu otežavaju razlikovanje stanja i postavljanje dijagnoze te su razlog za ignoriranje problema. Za postavljanje dijagnoze važna je marljivost opis reklamacija (traženje sezonskosti pritužbi, pogoršanje pod određenim uvjetima) lokalna recenzija nosne šupljine i testiranje na specifična IgE antitijela.

S obzirom na činjenicu da alergijski rinitis i većina virusnih rinitisa imaju sličan tijek – iscjedak iz nosa, začepljenost nosa, svrbež i kihanje, razlikovati AR indikativni su:

  • Ako su tijekom rinitisa zahvaćene i oči, djeca daju alergijski pozdrav (češanje odozdo prema gore), uočava se nabor na dnu nosa;
  • Poznata je izloženost vjerojatnom alergenu;
  • Prisutnost vlastitog alergijskog terena (prisutnost drugih pratećih alergijskih bolesti);
  • Obiteljska povijest alergija;

Procjenjuje se u kojoj mjeri dijete može disati na nos. Lokalni pregled obično otkriva obilno izlučivanje sluzi i otečenu školjku, ali sluznica može biti normalna. U prisutnosti nosni polipi odmah slijedi istraživanje za cistična fibroza.
Pregledavaju se uši, detaljan plućni i kožni status.


Potvrda dijagnoze izvodi se pomoću kožni testovi ili mjerenje titra specifičnih IgE protutijela u krvi.

Što uključuje tretman?

  • Prije svega, to je najučinkovitije moguće kako bi se izbjegao kontakt s alergenom.
  • Može se koristiti fiziološka otopina za ispiranje nosnica nakon kontakta s alergenom.
  • Od terapije lijekovima, u prvom redu, primjenjuju se intranazalni kortikosteroidi. Važna je tehnika primjene, sprej se usmjerava bočno a ne na nosni septum, nakon prvog ubrizgavanja treba promijeniti smjer prskanja.
  • U nedostatku kontrole stanja mogu se dodati u terapiju antihistaminike ili antagoniste leukotriena.
  • Moguća je kratkotrajna primjena nosnih dekongestiva, ali oni neće utjecati na tijek alergijskog rinitisa, već će samo privremeno poboljšati prohodnost nosa.
  • Po procjeni liječnika moguće je provesti alergen-specifična imunoterapija. Primjena je moguća nakon 5. godine života, ovisno o prirodi alergena, težini alergije i prisutnosti drugih čimbenika.

Reference:

1. Bousquet J, Khaltaev N, Cruz AA, Denburg J, Fokkens WJ, Togias A, et al.. Alergijski rinitis i njegov utjecaj na astmu (ARIA) 2008 ažuriranje (u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom, GA(2)LEN i AllerGen). Alergija. (2008)
2. Alergijski rinitis u dječjoj dobi i novi EUFOREA algoritam
Glenis Kathleen Scadding, autor za dopisivanje, Peter Kenneth Smith, Michael Blaiss, Graham Roberts, Peter William Hellings, Philippe Gevaert, Marinda Mc Donald, Tania Sih, Suzanne Halken, Petra Ursula Zieglmayer, Peter Schmid-Grendelmeier, Erkka Valovirta, Ruby Pawankar i Ulrich Wahn;

Exit mobile version