Alkohol: 5 prehrambenih proizvoda s kojima se nikako ne smije kombinirati

Alkohol sam po sebi nije zdrav proizvod za konzumiranje. No, opijenost od njega može biti višestruko jača ako osoba ovu opasnu vrstu pića kombinira s nizom namirnica ili pića.

Slatka hrana

Međuobrok za šampanjac ili vino u obliku čokolada, peciva i kolača nije dobra ideja. Kvaka leži u karakteristikama glukoze. Kada uđe u tijelo, razgrađuje se brže od svih ostalih tvari.

To dovodi do brzog opijanja i teškog jutarnjeg mamurluka. Osim toga, alkohol pojačava učinak oksalne kiseline u čokoladi, koja može izazvati upale, grčeve i bolne kolike.

Slana hrana, brza hrana

Kombinacija alkohola sa slanom hranom je klasična upotreba. Slani orašasti plodovi, grickalice, pizza, sušeni i dimljeni plodovi mora, čips – to je ono što često prati alkoholičarsku zabavu.

Čaša za vino
Fotografija: © Belnovosti

Opasnost kombinacije u ovom slučaju je da vino i pivo počnu djelovati kao način da se utopi sve veći osjećaj žeđi.

Štoviše, većina slanih grickalica sadrži MSG. Ova tvar povećava apetit, prisiljavajući vas da jedete još više, a samim tim i pijete alkohol.

Povrće u marinadi

Ukiseljeni krastavci i rajčice smatraju se tradicionalnim zalogajem za votku.

Ali prerađeno povrće s visokim sadržajem octa i soli nagriza želučanu sluznicu. Alkohol pospješuje ovaj proces i djeluje iritativno.

Kao rezultat toga, osoba će se suočiti s bolovima, žgaravicama, kolikama, a dugoročno se mogu pojaviti upalni procesi, gastritis i peptički ulkusi.

Sokovi od voća i povrća

Sokovi od povrća i voća često su pratioci alkohola u koktelima. Vjeruje se da piće, koliko god paradoksalno zvučalo, postaje sve sigurnije.

No malo tko razmišlja o tome koliko snažno voćne i biljne kiseline iz svježe cijeđenih ili kupovnih sokova nagrizaju želučanu sluznicu.

Oni sami su aktivni iritanti, a da ne spominjemo njihov kombinirani učinak s alkoholom.

Višestruko pojačava djelovanje kiselina. Uz jaku opijenost i njezine posljedice, osoba će doživjeti bolove u želucu.

Hrana s visokim udjelom masti

Uobičajene stolne salate s majonezom, pržena piletina, sendviči s papalinama i maslacem, svinjski kotleti sa sirom i mnoga druga blagdanska jela nisu najbolje društvo za alkoholna pića.

Masna hrana i alkohol trostruko opterećuju jetru, uzrokujući intoksikaciju, gušteraču, nadbubrežne žlijezde i želudac. Masti također pomažu da se alkohol vrlo sporo apsorbira u krv. Osoba će piti više, što će negativno utjecati na njegovo stanje ujutro.

Ranije smo pisali o tome koja hrana pomaže kod mamurluka.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki