Alkohol u djetinjstvu dovodi do hipoglikemije i potiskuje disanje

Etanol je otrovni alkohol koji je zabranjen za upotrebu kod djece i ima niz toksičnih učinaka na djecu. To je najčešće korištena psihoaktivna tvar među adolescentima diljem svijeta. Procjena toksičnog djelovanja alkohola može biti otežana iz niza razloga – uskraćuje se unos alkohola, podcjenjuje se važnost unesenih količina, često ga prate različita traumatska stanja ili uzimanje drugih otrovnih tvari (metanol). , itd.).

Dvije najteže i najbrže nastale posljedice trovanja alkoholom su hipoglikemija i respiratorna depresija u djece.

Etanol može dospjeti u djetetov organizam putem na različite načine, ne samo na usta! Može ispoljiti toksične učinke kada se nanese na kožu (perkutano) ili udiše.

Etilni alkohol ima nekoliko mehanizama djelovanja. Veže se izravno na GABA (gama-aminomaslačna kiselina) receptore u središnjem živčanom sustavu (SŽS) i ima sedativni učinak sličan benzodiazepinima (vežu se na iste receptore). Brzo se apsorbira i vršna koncentracija u serumu obično se javlja oko 30-60 minuta nakon primjene. Apsorpcija počinje u usnoj šupljini, a nastavlja se u želucu i tankom crijevu. Uzimanje alkohola s hranom usporava apsorpciju.

U male djece dovodi do pojave hipoglikemije i hipoglikemijskih napadaja, stanja koje se rijetko viđa u odraslih. Hipoglikemija se javlja kao posljedica blokade glukoneogeneze i relativno malih zaliha glikogena u jetri u djece. Za malu djecu koja nisu ništa jela u posljednjih nekoliko sati, čak i minimalne količine alkohola mogu dovesti do hipoglikemije.


Etanol se uglavnom metabolizira u jetri. oko 90% cjelokupna primljena količina neutralizira se u jetri, ostatak se eliminira putem bubrega i pluća. U djece metabolizam iz jetre uklanja oko 30 mg/Dl/h, što je brže nego u odraslih.

U jetri ga razgrađuje enzim alkohol dehidrogenaza do acetaldehida. Acetaldehid se zatim razgrađuje do octene kiseline, koja ulazi u Krebsov ciklus.


Uzroci opijanja alkoholom mogu uvelike varirati ovisno o dobi djeteta. Najčešće je uzimanje etanola kod male djece rezultat pogreške. Kod dojenčadi se najčešće javlja kao posljedica uzimanja bezreceptnih lijekova, prehlade ili nekog drugog beznačajnog problema. U nekim kulturama dio narodne medicine uključuje liječenje grčeva alkoholnim pićima, ublažavanje izbijanja zuba utrljavanjem desni, korištenje žestokih alkoholnih pića i sl., masaže alkoholom.

Kod male djece oralno gutanje ponekad može biti posljedica zaboravljene šalice na pristupačnom mjestu, gutanja parfema, vodice za ispiranje usta, kolonjske vode, sredstava za čišćenje itd.

Adolescenti alkohol najčešće uzimaju pod pritiskom vršnjaka, zbog stresa boravka u novom okruženju, poput oponašanja odraslih.

Reference:

Nelson Textbook of Pediatrics Elsevier e-knjiga na VitalSourceu, 20. izdanje

Robert M. Kliegman, MD, Bonita F. Stanton, MD, Joseph St. Geme, MD i Nina F Schor, MD, PhD;

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki