Anovulacija – neredovita menstruacija predstavlja problem za začeće

Anovulacija je čest uzrok neplodnosti. Uzrokovana je hormonskom neravnotežom, a glavni znak toga su neredovite menstruacije. Anovulacija se često može liječiti promjenom načina života i/ili lijekovima.

Anovulacija se događa kada se jajna stanica ne oslobodi tijekom menstrualnog ciklusa. Za trudnoću je potrebno jaje. Budući da je više hormona uključeno u ovulaciju, postoje mnogi uzroci anovulacije. Kronična anovulacija čest je uzrok neplodnosti.

Kako dolazi do ovulacije?

Ovulacija je dio menstrualnog ciklusa. U prosjeku se to događa 14. dana 28-dnevnog menstrualnog ciklusa. Brojni su hormoni uključeni u ovulaciju.

Proces ovulacije počinje kada hipotalamus oslobađa gonadotropin-otpuštajući hormon. To uzrokuje oslobađanje hormona za stimulaciju folikula i luteinizirajućeg hormona iz hipofize.

Između šestog i četrnaestog dana menstrualnog ciklusa, folikulostimulirajući hormon uzrokuje da folikuli u jednom jajniku počnu sazrijevati. Od desetog do četrnaestog dana ciklusa samo jedan od folikula u razvoju formira potpuno zrelu jajnu stanicu. Oko 14. dana menstrualnog ciklusa, iznenadni porast razine luteinizirajućeg hormona uzrokuje da jajnik otpusti svoju jajnu stanicu.

Nakon ovulacije, jajna stanica započinje svoje petodnevno “putovanje” kroz jajovod do maternice.

Dok jajašce putuje kroz jajovod, razina progesterona se povećava, pripremajući sluznicu maternice za trudnoću.

Menstruacija se javlja kada jajna stanica koja je izašla iz jajnika nije oplođena, pa maternica odbacuje svoju sluznicu. Stoga, tehnički ne možete imati mjesečnicu bez ovulacije.

Međutim, neke žene imaju menstrualni ciklus bez ovulacije. To je poznato kao abnormalno krvarenje maternice ili anovulatorno krvarenje.

Anovulatorno krvarenje je necikličko krvarenje iz maternice koje je nepravilno. Abnormalno krvarenje iz maternice često je kod žena u reproduktivnoj dobi.

Čimbenici rizika za anovulatorne cikluse uključuju:

  • menarha;
  • Perimenopauza;
  • Sindrom policističnih jajnika;
  • Vrlo nizak indeks tjelesne mase, obično zbog anoreksije ili dugotrajnog pretjeranog vježbanja.

Koji su znakovi i simptomi anovulacije?

Poznavanje uobičajenih znakova ovulacije i praćenje menstrualnog ciklusa može pomoći u razlikovanju znakova i simptoma anovulacije. Važno je znati da menstruacija ne znači nužno i ovulaciju. Znakovi i simptomi anovulacije mogu uključivati:

  • Neredovite menstruacije. Duljina vremena između menstruacija nastavlja se mijenjati, to se smatra neredovitom mjesečnicom. Prosječni menstrualni ciklus je 28 dana, ali može biti nekoliko dana kraći ili duži od toga.
  • Vrlo obilne menstruacije. Obilna menstruacija definira se kao gubitak više od 80 ml krvi unutar razdoblja i/ili razdoblja koje traje duže od sedam dana.
  • Izostanak menstruacije (amenoreja). Izostanak jedne ili više mjesečnica bez trudnoće može biti znak anovulacije.
  • Odsutnost cervikalne sluzi. Neposredno prije i tijekom ovulacije obično se javlja najteži vaginalni iscjedak, koji se naziva cervikalna sluz.
  • Nepravilna bazalna tjelesna temperatura: Bazalna tjelesna temperatura je temperatura kada tijelo potpuno miruje. Ovulacija može uzrokovati blagi porast bazalne tjelesne temperature.

Reference:

1. Jones K, Sung S. Anovulacijsko krvarenje. ( U: StatPearls (Internet). Treasure Island, FL: StatPearls Publishing; 2021..
2. Hormonska zdravstvena mreža. Ženska neplodnost. (

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki