Bademova kiselina – piling pogodan za osjetljivu kožu

Bademova kiselina je vrsta alfa hidroksi kiseline (ANA). To je vrsta kiseline koja ima učinak pilinga. Ove kiseline pomažu ukloniti mrtve stanice kože s gornjeg sloja kože. Bademova kiselina je sastojak koji se ekstrahira iz gorkih badema, otuda i naziv kiseline. Blagotvorna svojstva bademove kiseline bore se protiv pojave akni, hiperpigmentacije i učinaka starenja kože.

Mnoge kozmetičke tvrtke opisuju bademovu kiselinu kao nježnu AHA, što je čini prikladnom za osobe s osjetljivom kožom ili one kojima su drugi kemijski pilinzi prejaki za njihovu kožu.

U usporedbi s drugim AHA kiselinama, bademova kiselina je velika molekula, otprilike dvostruko veća od molekule glikolna kiselina. Bademova kiselina također puno sporije prodire u kožu. Ova spora apsorpcija može značiti da manje iritira kožu od drugih AHA.

U procesu kemijskog pilinga, bademova kiselina eliminira oštećene i starije stanice kože i zamjenjuje ih novijim, čvršćim stanicama kože. Može pomoći koži da izgleda čvršće i podatnije, smanjujući pojavu bora i finih linija.

Antibakterijska svojstva bademove kiseline pomažu smanjiti upalu, crvenilo i eliminirati bakterije na koži koje uzrokuju akne. Također otčepljuje i čisti pore, uklanja mitesere i kontrolira proizvodnju sebuma.

Studija iz 2019. usporedila je učinkovitost pilinga s 30% salicilne kiseline i 45% bademove kiseline u liječenju blagih do umjerenih akni. Zaključuje da su kiseline jednako učinkovite. Ipak, piling bademovom kiselinom sigurniji je i podnošljiviji od pilinga salicilna kiselina.

Studija također sugerira da pilinzi bademove kiseline imaju manje nuspojava I to je učinkovitije u liječenju upalnih lezija. Svojstva bademove kiseline također uključuju prevenciju raznih vrsta hiperpigmentacija, uključujući melazmu.

Kao i kod svih ANA kiselina, i kod bademove kiseline postoji rizik od nuspojava, iako je blaža od ostalih kiselina. Prije uporabe kiseline preporuča se testirati je na malom području lica. Znakovi iritacije uključuju crvenilo, svrbež i oticanje. Prilikom korištenja bademove kiseline obavezno je koristiti zaštitu od sunca jer ANA kiseline povećavaju osjetljivost kože na UV zrake.

Proizvodi koji sadrže bademovu kiselinu uključuju gelove za čišćenje i kemijske pilinge. Koncentracije se također razlikuju od proizvoda do proizvođača. Preporuča se u početku koristiti niže koncentracije bademove kiseline kako bi se koža naviknula. Kiselina se uključuje u dnevnu rutinu nanošenjem navečer, nakon čišćenja lica i prije hidratacije. Ne preporučuje se kombiniranje s drugim kiselinama ili retinolom.

Izvori i reference:

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki