Zagreba Lajfhaki

Bakini zubi i žir – narodna medicina lijek protiv spolne nemoći

Trabuzan ili bakini zubi (lat. Tribulus terrestris) je jednogodišnja zeljasta biljka s brojnim tankim, razgranatim, puzavim stabljikama, dugim 10-60 cm, obraslim dlačicama. Cvjetovi su mu mali, pojedinačni. Cvjeta i daje plodove u srpnju-listopadu. Raste na pjeskovitim i kamenitim mjestima, kao korov u vinogradima i drugim usjevima te uz puteve. Ima ga posvuda u toplijim krajevima.

Djelovanje i primjena. Biljka stimulira reproduktivni sustav, djeluje kao diuretik, laksativ i antimikotik. Koristi se kod impotencije, steriliteta i hipertrofije prostate, u obliku standardiziranog ekstrakta – tableta. Nakon niza istraživanja znanstvenici su otkrili da saponini sadržani u biljci utječu na receptore hipotalamusa koji kontroliraju spolne hormone. Droga također ima dobar diuretski učinak kod kamenaca i pijeska u bubrezima i mjehuru.

Način upotrebe. Priprema se tekući ekstrakt (Extr. fiuidi)koji se pije 3 puta dnevno kod bolesti bubrega, impotencije i steriliteta.

Kemijski sastav. Sadrži steroidne furostane i spirostane saponine, sapogenin diosgenin, hiogenin i klorogenin, β-sitosterol, stigmasterol i kampesterol; flavonoide kemferol, astragalin, tribulozid i rutin; Alkaloidi tipa Harman; masno ulje.

Droge. U ljekovite svrhe koristi se nadzemni dio (Herba Tribulus terrestris)rezati tijekom cvatnje.

Beba ili mače (lat. Pulsatilla pratensis) je višegodišnja zeljasta biljka sa stabljikom visokom 10-50 cm. Cvate od ožujka do svibnja. Raste na suhim kamenitim mjestima.

Djelovanje i primjena. Orlovi nokti su biljka sa spazmolitičkim djelovanjem, djeluju umirujuće na središnji i autonomni živčani sustav te djeluju lokalno nadražujuće, izazivajući priljev krvi u nadražena mjesta. Vjerojatno se na tim učincima temelji primjena biljke kod spolne slabosti – s jedne strane otklanja pretjeranu napetost i bolno uzbuđenje, a s druge potiče seksualnu želju.

Droga se u narodnoj medicini koristi i za druge tegobe – oskudne i neredovite menstruacije, kronične upale spolnih organa, neuralgije, migrene, grčeve žučnih vodova. Biljka se ne smije koristiti kod gastrointestinalnih upala i upala bubrega, jer jak nadražujući učinak može pogoršati bolest i pogoršati njen tijek.

Kemijski sastav. Svježa trava sadrži protoanemonin, a osušena sadrži biciklički laktan (anemonin), saponine. Kod drugih vrsta u cvjetovima su pronađeni laktoni anemonin, protoanemonin i antocijaninske boje.

Droge. Koriste se gornji dijelovi.

Reference:

Ljekovito bilje Bugarske Enciklopedija ljekovitog bilja u Bugarskoj
Bilje u Bugarskoj i njihova upotreba

Exit mobile version