Zagreba Lajfhaki

Bakterijska vaginoza – koji su uzroci i komplikacije?

Vaginalni mikrobiom u zdravih žena reproduktivne dobi uključuje brojne aerobne, fakultativno anaerobne i obligatno anaerobne mikroorganizme. Među njima je najveći broj populacija anaeroba. ove bakterije su u simbiozi s ljudskim organizmom, ali u nekim slučajevima može doći do neravnoteže vaginalne flore. Neki od tih mikroorganizama proizvode mliječnu kiselinu ili vodikov peroksid koji djeluju zaštitno i sprječavaju ulazak bakterija uzročnika bolesti. Inhibitor sekretorne leukocitne proteaze također se oslobađa u vaginu radi zaštite od više toksičnih tvari. To je protein koji ima zaštitni učinak na tkiva protiv toksičnih produkata koji se oslobađaju tijekom upalnih procesa i infekcija. Neke od bakterija iz vaginalne flore mogu dospjeti u gornje dijelove reproduktivnog sustava, a da ne izazovu infekciju.

Prosječno pH vagine je između 4 i 4,5. Utvrđeno je da bakterije vrste Lactobacillus doprinose oslobađanju mliječne kiseline, koja zakiseljuje okolinu u vagini. Glikogen je prirodna komponenta vaginalne sluznice i osigurava hranjive tvari za bakterije u vagini, ali se također metabolizira u glikogen. Njegov sadržaj prirodno pada nakon ulaska menopauza, što dovodi do smanjene dostupnosti gradivnih blokova za sintezu kiselina. To dovodi do povećanja vaginalnog pH. Promjena ovih parametara dovodi do preferencijalne distribucije nekih vrsta bakterije. Poremećaj ravnoteže vaginalne flore može dovesti do infekcije.

U žena u generativnoj dobi menstruacija dovodi do prolaznih promjena u vaginalni mikrobiom. Menstrualna krv također u nekim slučajevima može biti učinkovit hranjivi medij za razvoj nekih patogenih mikroorganizama. Često se simptomi vaginalnih infekcija pojavljuju odmah nakon početka ili prestanka menstruacije. Bakterijska vaginoza često je posljedica narušene ravnoteže mikrobioma u vagini. Uzroci ove bolesti su različiti: Gardnerella vaginalis, Ureaplasma urealyticum, vrste Mobiluncus, vrste Mycoplasma hominis i vrste Prevotella.

Bakterijska vaginoza također može biti povezana sa smanjenjem broja populacija ili potpunim odsustvom bakterija tipa Lactobacillus. Ključni rizik za razvoj bakterijske vaginoze je čest seksualni kontakt s različitim partnerima. Ostali čimbenici rizika su:

  • Oralni odnos;
  • Intimni tuševi;
  • Pušenje;
  • Snošaj tijekom menstruacije;
  • Korištenje intrauterinih kontraceptiva;
  • Rana dob započinjanja seksualnog života.

Ova bolest je vodeći uzrok prisutnosti patoloških lučenje iz vagine. Simptomi mogu biti različiti, ovisno o uzroku. Komplikacije bolesti su značajne. Oni uključuju:

  • Vaginitis – upala vagine;
  • Endometritis – upala endometrija – unutarnjeg sloja koji prekriva šupljinu maternice;
  • Postporođajni endometritis;
  • Upalna bolest zdjelice;
  • Akutne infekcije organa u maloj zdjelici;
  • Infekcije tijekom trudnoće povezane su s povećanim rizikom od prijevremenog poroda.

Liječenje bakterijske vaginoze temelji se na primjeni antibiotika koji osiguravaju uspostavljanje ravnoteže u vaginalnom mikrobiomu. Među najkorištenijima su penicilini. Oni su sredstvo prvog izbora i omogućuju učinkovito prodiranje u tkivo.

Genitalni ulkusi – ulceracije su posljedica gubitka epidermalnog pokrova i invazije dermisa ispod njega. Genitalnog herpesa je vodeći uzrok vaginalne ulceracije i posljedica je kronične virusna infekcija. Postoje dvije vrste herpes virusa, od kojih Herpes simplex virus 2 – HSV-2 je uzrok zahvaćenosti genitalija. Većina slučajeva je asimptomatska. Budući da virus zahvaća epidermu, najčešće se manifestira crvenilo – eritem i stvaranje vezikula. Uništavanje stanica u zahvaćenom području dovodi do ulceracije tkiva.

Tri stadija razvoja lezija su: stvaranje vezikula sa ili bez naknadnog stvaranja pustula, ulceracija i konačno stvaranje krusta na lezijama. Uobičajeni simptom je osjećaj gori i tešku bol. Zbog ulceracije mogu se uočiti smetnje i nelagoda tijekom mokrenja te lokalni edem. Herpes infekcija može zahvatiti vaginu, cerviks, mjehur, anus i rektum.

Reference:

Williamsova ginekologija, 4. izdanje, McGraw Hill Education, 2020

Exit mobile version