Zagreba Lajfhaki

Beba 6-12 mjeseci: samostalno sjedenje, prvi zubići i igre s raznim predmetima

Starost 6-12 mjeseci bebe razviti sposobnost samoodržanja u sjedećem položaju. Također su razvili mnoge druge vještine i nastavljaju aktivno istraživati ​​svijet oko sebe. Postoji napredak u njihovom mentalnom razvoju i sposobnostima da komunikacija. Znakovi privrženosti voljenim osobama sve su vidljiviji, a odvajanje od njih teško pada čak i na kratko. Kod beba ove dobi sve se više očituje volja i namjera za obavljanjem određenih aktivnosti, što je u većini slučajeva razlog za veselje roditelja, iako oni teško uspijevaju ostvariti potrebnu kontrolu.

Rast bebe u ovom razdoblju kasni još više. U dobi od prve godine porođajna težina djeteta se utrostručila, visina povećala za 50%, a opseg glave za 10 centimetara. Sposobnost da se drže u sjedećem položaju bez potrebe za držanjem razvija se kod beba između 6 i 7 mjeseci starosti. Unutar 2-3 mjeseca nakon toga već imaju sposobnost izvođenja različitih pokreta u sjedećem položaju i igre s različitim predmetima.

Poznavanje okoline oko njih također je olakšano razvojem sposobnosti hvatanja predmeta kroz sudjelovanje palca i ostalih prstiju ruke. Sposobnost samovoljnog otpuštanja uhvaćenog predmeta javlja se u dobi od 9 mjeseci. Mnoge bebe počinju puzati i pokušavati ustati nakon 8 mjeseci, a neke do 1 godine. Razvoj motoričke aktivnosti povezan je s ubrzanim procesima mijelinizacije u živčani sustav i rast malog mozga.

Tjelesni razvoj u ovoj fazi olakšava upoznavanje okolnog svijeta, ali ponekad može stvoriti opasnost za bebu. U ovoj dobi, rast od zubi. Obično prvi izbiju donji sjekutići. Razvoj zuba odraz je sazrijevanja mišićno-koštanog sustava i koštane dobi, iako se kod svake bebe uočavaju individualne razvojne karakteristike.

U dobi od 6 mjeseci beba je već naučila sposobnosti i vještine, što može raditi rukama i uči se igrati s različitim predmetima. U početku stavlja svaki uhvaćeni predmet u usta. U ovoj fazi karakterističan način učenja novih predmeta sastoji se od hvatanja, pažljivog pregleda, prelaska iz jedne ruke u drugu, zatim ispuštanja predmeta i stavljanja u usta.

Ključni element u bebinom razvoju u ovoj dobi je učenje da predmeti nastavljaju postojati čak i kada su izvan vidokruga – nepostojanost ili postojanost predmeta. Između 4-7 mjeseci dijete može ispustiti predmet, ali ako je izvan vidokruga i ne nađe se u blizini, prestat će tražiti. Bebe oko i starije od 9 mjeseci sposobne su tražiti određene stvari objektikoji su predmet njihovog interesa, duže vrijeme.

U ovoj fazi već su sposobni pretraživati ​​i pronalaziti predmete koji su skriveni na različitim mjestima te aktivno provjeravati nova mjesta u potrazi za određenim predmetom. Razne igre koje su povezane sa skrivanjem predmeta ili one u kojima se drage osobe skrivaju i iznenada pojavljuju pred bebom povezane su s pružanjem zadovoljstva. Na taj način se stvara osjećaj kod bebada je velik dio onoga što se događa u svijetu oko njega rezultat njegovih vlastitih postupaka i namjera.

Reference:

Nelson Textbook of Pediatrics, 21. izdanje, Elsevier, 2020

Exit mobile version