Beba od 2-6 mjeseci: komunikacija s roditeljem, emocije i početak hranjenja na žličicu

U dobi od 2 mjeseca na beba uočavaju se češći osmjesi koji su izraz emocije a karakterističan je i sve češći dobrovoljni kontakt očima s roditeljima. To doprinosi međusobnoj privrženosti i izgradnji odnos roditelj-dijete. Sljedećih mjeseci uočavaju se ubrzani razvojni procesi kognitivni kapacitet, kao i precizniju kontrolu motoričkog i socijalnog razvoja. Navike su izgrađene, omogućujući roditeljima da kreiraju dnevnu rutinu rutinski.

Između 3 i 4 mjeseca starosti rast usporava u odnosu na prethodni period i beba povećava težinu za 20 grama dnevno. Beba postupno uči kako držati glavu u uspravnom položaju, što joj omogućuje da temeljitije otkriva svijet oko sebe i aktivno promatra očima.

U razdoblju od 2 do 6 mjeseci dobrovoljno uzimanje hrana i hranjenje žlicom postaje mogući zadatak u koji su aktivno uključene obje strane – roditelj i dijete. Stabilan način rada san i utvrđivanje sati u kojima se izmjenjuju spavanje i budnost. Općenite potrebe za snom za bebe ove dobi su između 14 i 16 sati dnevno. Od toga je potrebno osigurati 9-10 sati sna noću i 2 međudrijemanja tijekom dana. Ciklus spavanja beba u ovoj dobi je kratak, imaju tendenciju da lakše spavaju i često se bude. To može biti uzrok poremećaja spavanja i nesanice kod djece.

U dobi od 4 mjeseca beba se sve više razvija vaše društvene vještine i postaje zainteresiran za svijet oko sebe. Tijekom hranjenja ono više nije u potpunosti usmjereno na majku, već ga ometaju popratni čimbenici. Prilikom grljenja, u naručju majka, beba se radije okreće i gleda u stranu kako bi otkrila okolinu. U dobi između 2. i 6. mjeseca počinje učiti io svom tijelu, promatra svoje ruke, pravi mjehuriće ustima i dodiruje uši, obraze i druge dijelove tijela. To je rezultat učenja posljedica dobrovoljnih pokreta mišića. Beba razumije da pokrete koje čini prate različiti osjećaji.

Uočavaju se i prvi koraci prema izgradnji osjećaja osobnosti i odvajanju bebe od potpune ovisnosti o majci. Ovo je prva faza razvoja osobnosti. Beba počinje stvarati veze između višestrukih osjeta kroz ponavljajuće radnje. Bebina komunikacija s bližnjima oko sebe postaje sve složenija. One primarne emocije, kao što su radost, ljutnja, strah, gađenje i iznenađenje manifestiraju se u kontekstu situacija koje ih stvaraju, a beba ih izražava primjerenim i raznolikim gestama i mimikom. U kontaktu licem u lice s odraslom osobom, beba uspijeva rekreirati iste emocije koje vidi na drugoj strani u gotovo 30% slučajeva.

Pokretanje različitih igara i načina komunikacije pogoduje socijalnom razvoju. Osjetiti emocije drugih i ponovno ih stvoriti u izravnom kontaktu licem u lice prvi je korak u razvoju bebinih komunikacijskih sposobnosti. Razvoj motorna aktivnost a sazrijevanje senzornih sustava pridonosi većoj sposobnosti djece da učinkovito komuniciraju s drugima između 3-6 mjeseci. U ovoj dobi beba već može sudjelovati u svojevrsnom dijalogu s roditeljem i naizmjenično ispuštati zvukove, slušati, ritmičke pokrete i izraze lica, uz izravan kontakt očima. To dodatno pridonosi privrženosti između bebe i roditelji i stvara osjećaj ispunjenosti komunikacija.

Reference:

Nelson Textbook of Pediatrics, 21. izdanje, Elsevier, 2020

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki