Zagreba Lajfhaki

Bolesti štitnjače kao uzrok neplodnosti

Bolesti štitne žlijezdea sve su češći kod žena u reproduktivna dob. Utvrđeno je da 2-4% slučajeva hipotireoza – smanjena funkcija štitnjače uzrokovana je autoimuni procesi, koji utječu na žlijezdu. Subklinički oblici bolesti ove žlijezde, kao što su subklinički hipotireozahipotiroksenemija i/ili izolirane autoimune bolesti štitnjače mnogo su češće od klinički očite disfunkcije štitnjače.

Bolesnici kod kojih su otkriveni antitijela protiv tireoperoksidaze – anti-TPO u krvi, imaju povećan rizik od razvoja reproduktivnih poremećaja i neplodnost. Često kod žena koje imaju recidiv spontani pobačajitakođer se češće nalazi prisutnost antitireoglobulinskih ili antitireoperoksidaznih antitijela. Hormoni štitnjače ključni su za reproduktivno zdravlje. Utvrđeno je da na površini epitela jajnici promatraju se receptori za te hormone. Oni su uključeni u složenu regulaciju funkcije jajnika.

Osim toga, hormoni štitnjače kombiniraju svoje djelovanje s hormonom koji stimulira folikule – FSH i imaju izravan stimulirajući učinak na granulozne stanice u jajnicima. Hormoni štitnjače također može imati neizravan učinak na reproduktivno zdravlje kroz promjene u serumskim koncentracijama i lučenju gonadotropin-otpuštajućeg hormona, prolaktina, veznog globulina spolnih hormona i faktore zgrušavanja. Čak i umjereni poremećaji u radu štitnjače mogu utjecati na reproduktivno zdravlje i dovode do neuspješnih pokušaja zatrudnjenja ili poremećaja trudnoće trudnoća.

Utvrđeno je da hipertireoza – pojačana funkcija štitnjače povezana je s povećanim rizikom od rani pobačaj. Tirotoksikoza povezan je s povećanim serumskim koncentracijama globulina koji veže spolne hormone, kao i s estradiol. To može biti rezultat povećane proizvodnje ovog globulina i povećane sinteze estradiola i androgena – muški spolni hormoni. Sve te promjene često su u kombinaciji s povećanom pretvorbom estrona u estradiol. Kod hipertireoze, pojačano lučenje luteinizirajući hormon – LH.

U bolesnika s pojačanim radom štitnjače, poremećaji u menstrualni ciklus. Među njima su najčešće hipomenoreja, polimenoreja, oligomenoreja i hipermenoreja. S druge strane, hipotireoza također dovodi do povećanog rizika od reproduktivnih poremećaja i neželjenih ranih ili kasnih komplikacija trudnoća. U ovom stanju postoji smanjena sposobnost vezanja globulina koji veže spolne hormone i smanjenje serumskih koncentracija estradiola i testosterona. Hipotireoza dovodi do stimulacije lučenja hormona koji oslobađa tireotropin i povišene razine prolaktin. To zauzvrat ometa pulsirajuću sekreciju gonadotropin-otpuštajućeg hormona, što uzrokuje ovulacijska disfunkcijainsuficijencija žutog tijela i niske razine progesteron tijekom lutealne faze ciklusa. Oligomenoreja, izostanak menstruacije često se opaža kod oboljelih pacijenata ovulacija i promjena u trajanju menstrualni ciklus.

Reference:

Exit mobile version