Zagreba Lajfhaki

Bolesti štitnjače – uzrok muške neplodnosti

Izvor: iStockphoto

Plodnost kod muškaraca je u velikoj mjeri pod utjecajem hormonska ravnoteža i zdravlje endokrinih žlijezda. Najključniji proces koji utječe na plodnost sjeme, je spermatogeneza – formiranje novih spermatozoidi. Međutim, kako bi se ovaj proces odvijao normalno, potrebno precizno podešavanje razine n hormoni te održavanje koncentracije testosterona u serumu unutar referentnih vrijednosti. Gonadotropini su također neophodni za osiguranje učinkovite funkcije testisi. Hormon koji oslobađa gonadotropin kontrolira izlučivanje gonadotropina i igra ključnu ulogu u reproduktivno zdravlje. Funkcija osovine hipotalamus-hipofiza-gonade može se modulirati osovinama koje uključuju štitnjaču i nadbubrežne žlijezde.

Hormoni štitnjače neophodni su za razvoj i optimalno funkcioniranje tkiva, kao i za održavanje brojnih metaboličkih procesa. Odavno je utvrđeno da smanjena funkcija štitnjače – hipotireoza, što se često vidi s odmakom u dobi, dovodi do smanjena seksualna želja i erektilna disfunkcija, koji imaju utjecaja na mogućnosti oplodnje tijekom spolnog odnosa.

Hipotireoza dovodi do smanjenja razine globulina koji veže spolne hormone i koncentracije u serumu testosterona. Uz smanjenu funkciju štitnjače, smanjene razine luteinizirajuće – LH i folikulostimulirajući hormon – FSH. Kada se ovo stanje produlji, opaža se smanjenje funkcija Leydigovih i Sertolijevih stanica, što remeti učinkovito sazrijevanje spermatozoidi. Iako se količina ovih stanica u testisima povećava, broj zrelih i funkcionalnih stanica spermatozoidi značajno smanjuje.

Visoke razine hormona štitnjače tetrajodtiroksina – T4 povezani su s povećanom koncentracijom spermatozoidi u sastavu sjemene tekućine. S druge strane, hipotireoza smanjuje broj i postotak spermija ispravnih morfoloških karakteristika, remeti njihovu pokretljivost i smanjuje volumen sjemenu tekućinu. Nadalje, smanjena funkcija štitnjače dovodi do histoloških abnormalnosti u stanicama testisa. Ovo podupire sugestiju da niske razine luteinizirajućeg i folikulostimulirajućeg hormona mogu dovesti do promjena u broju nezrelih progenitorskih stanica u sjemenim tubulima.

I smanjeni i pojačani rad štitnjače – hipertireoza negativno utječe na parametre sjemene tekućine. Snižene razine testosterona. Osim toga, mobilnost od spermatozoidi, smanjuje se volumen ejakulata, kao i koncentracija funkcionalno sposobnih muških spolnih stanica u njemu. Morfologija spermija je značajno poremećena.

Reference:

Exit mobile version