Bolesti štitnjače – uzrok neplodnosti kod žena

Bolesti štitnjače - uzrok neplodnosti kod žena

Izvor: iStockphoto

Hormoni štitnjače utjecati na svaku stanicu u tijelu. Također su neophodni za reproduktivno zdravlje. Disfunkcija štitnjače česta je kod žena reproduktivna dob i može dovesti do nedostatka ovulacijavisoke razine prolaktina i neravnoteža u razinama spolnih hormona. Pojačana funkcija štitnjače – hipertireoza karakterizira kršenje metabolizma estradiola i povećanje gonadotropnih hormona kao odgovor na hormon koji oslobađa gonadotropin.

Smanjena funkcija štitnjače – hipotireoza, pak, karakterizirana je povećanjem vrijednosti hormona koji stimulira štitnjaču – TSH i smanjenje serumske koncentracije slobodne frakcije tetrajodtiroksina – T4. Hipotireoza je povezana s poremećajima u ovulacija. Autoimuni procesi glavni su uzrok smanjenog rada štitnjače. Hormoni štitnjače ključni su element za reproduktivno zdravlje, uspješno začeće i trudnoću. Utvrđeno je da prisutnost anti-TPO protutijela također je povezana s povećanim rizikom od spontani pobačaj. Razlog tome je nedovoljna funkcija štitnjače koja utječe na posteljicu i stvara preduvjete za autoimune procese.

U hipotireozi se uočava pojačan proces aromatizacije u perifernim tkivima, što je povezano s metabolizmom androgeni i estradiol. U ovom stanju, povećanje razine estrogenamuških spolnih hormona i prolaktina, zajedno s povećanjem koncentracije u serumu TSH. Sve ove promjene dovode do kršenja pravilnosti menstrualni ciklus. Povećanje vrijednosti hormona koji stimulira štitnjaču također je povezano s poremećajima u rezerva jajnika. Hormon koji stimulira štitnjaču važan je za stvaranje folikula, uspješnog oplodnjaembriogeneza, implantacija oplođenog jajašca i održavanje trudnoće.

Hormoni štitnjače također utječu na okoliš endometrija te pridonijeti osiguravanju pogodnih uvjeta za osnivanje oplođeno jaje i pravilan razvoj embrija. Hipotireoza je također često povezana s višestrukim komplikacijama u trudnoći. Među njima su povećani rizik od hipertenzija, preeklampsija, pobačaj, abrupcija posteljice, prijevremeni porod, postporođajno krvarenje, mala porođajna težina, respiratorni distres kod novorođenčeta. U nekim slučajevima mogu se uočiti i poremećaji u rastu fetusa i razvoju živčanog sustava.

Reference:

Materijal je informativan i ne može zamijeniti konzultacije s liječnikom. Prije početka liječenja potrebno je konzultirati liječnika.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki