Zagreba Lajfhaki

Bolovi u peti – problem može biti i u donjem dijelu leđa

Važan za uspješno liječenje bol u peti je otkriti točan uzrok njegove manifestacije. U nekim slučajevima bol u peti može biti posljedica problema u zglobovima kuka i koljena, a nakon što se ovaj proces kontrolira lokalnim liječenjem, simptomi pete također nestaju.

Uobičajeni uzroci boli u peti su plantarni fasciitis, problem s Ahilova tetiva, traume gležnja i zbog poštede – mijenja se opterećenje na peti, što dovodi do boli. Posljednje, ali ne i najmanje važno, su bolesti zgloba kuka i koljena. Zbog toga slikovne studije nisu uvijek dovoljne – anamneza i fizikalni pregled također su važni kako bi se utvrdilo dolazi li problem od struktura koje se nalaze više.

Kod jače izražene jutarnje boli, praćene šepanjem, diferencijalna dijagnoza usmjerava se na kroničnu upalu Ahilova tetiva i/ili plantarni fasciitis. Kronična upala Ahilove tetive povezana je s izraženim opterećenjem, nakon čega se ne daje dovoljan povoj, te slijedi novo opterećenje. Takav režim pretreniranosti i nedostatka odmora dovodi i do mikrooštećenja kostiju i mišića.

U nekim slučajevima bol u peti može biti posljedica oštećenja živca i bol se može protezati duž njegovog toka, završavajući u peti. Išijatični živac, kada je oštećen i stisnut, može uzrokovati takvu bol da prolazi uz bočnu stranu potkoljenice i doseže petu. Jedan od testova koji treba istražiti je da se pacijent sagne prema naprijed za 90˚ od struka prema nogama. Kako kod ovog pokreta dolazi do istezanja išijadičnog živca i ako je uzrok u njemu, bol se pojačava.

Ali u nekim slučajevima trebate veći opterećenje, osobito ako je potrebno više vremena za hodanje da se otključa problem. Zbog toga je potrebno dodatno istezanje – glava također savijena prema tijelu, zatim se napipa živac na obje noge radi usporedbe. Ako razlike nema, vjerojatnost da je bol posljedica oštećenja išijatičnog živca zanemarivo je mala.

Sljedeći korak nakon isključivanja problema sa živcima je usporediti pomicanje pete u različitim smjerovima, tražeći smanjenje mobilnost i ukočenost. Pokreti se zatim uspoređuju s pokretima zdrave noge.

Kod plantarnog fasciitisa postoji izražena osjetljivost na dodir odozdo duž toka fascije. Izuzetno karakterističan simptom je da se bol javlja rano ujutro i postupno nestaje.

U odnosu na Ahilova tetiva – uspoređuje se snaga obiju nogu, uz to se tetiva palpira duž svog toka i rasteže u dorzalnoj fleksiji. Zatim bolesnika natjeramo da ustane i pridigne se na prste. Potražite izazivanje boli, kao i potražite nestabilnost – osobito u testu skoka.

Bolovi u peti mogu biti i zbog problema u donjem dijelu leđa – zbog štedenja jedne noge, a opterećivanja druge, u kojoj se provocira bol. To zahtijeva traženje primarnog žarišta problema – izazivanjem simptoma. Značajno je da se bol javlja kod dužeg napora. Indikacija problema s donjim leđima je da ležanje na trbuhu i sjedenje na laktovima 20 minuta izazivaju bol. Druga je mogućnost da pacijent napravi 20-30 pregiba unatrag iz struka ili u stranu – ako se pojavi bol, to je vrlo indikativno da je primarni problem u struku.

U slučaju bolnosti, koja je većim dijelom posljedica slabosti mišića ili dekompenzacije u mišićnim skupinama – dobar učinak daje svakodnevno izvođenje vježbi, ali pravilno odabranih prema problemu – pa je kod nekih mišića koji su spazmirani potrebno opuštanje, dok će drugi zahtijevati vježbe toniranja (izometrijsko opterećenje). Već u prvom tjednu redovitog izvođenja vježbi učinak postoji, ali da bi on potrajao potrebna je upornost i angažman pacijenta.


Reference:
1. Plantarni fasciitis – simptomi i uzroci, klinika Mayo;
2. Bol u stopalu i peti: uzroci, simptomi, dijagnoza i liječenje, Cleveland Clinic;
3. Bol u peti, Nacionalna zdravstvena služba.

Exit mobile version