Dijagnoza muškog hipogonadizma

Muški hipogonadizam je stanje u kojem testisi ne uspijevaju održati normalnu razinu testosterona (nedostatak testosterona) i/ili normalan broj spermija. Razlog tome može biti bolest testisa, hipofize ili hipotalamusa.

Oštećenje testisa dovodi do tzv primarni hipogonadizam. Karakterizira ga niska razina testosterona, poremećaji u spermatogenezi i visoka razina gonadotropnih hormona – luteinizirajućeg i folikulostimulirajućeg hormona (LH i FSH). Općenito se može reći da LH potiče stvaranje testosterona, a FSH – spermija.

Uzroci primarnog hipogonadizma uključuju:

  • Klinefelterov sindrom,
  • kriptorhizam,
  • Kemoterapija, radioterapija,
  • trauma,
  • Infektivni orhitis – npr. kod epidemijskog parotitisa, HIV-a,
  • Anorchia – urođeni nedostatak testisa.


Sekundarni hipogonadizam je zbog poremećaja u hipofizi i hipotalamusu. Karakterizira ga niska razina testosterona, LH i FSH. Uzroci ove vrste hipofunkcije testisa uključuju:

  • hiperprolaktinemija,
  • Teška pretilost,
  • Hemokromatoza – preopterećenje željezom,
  • Primjena: opioida, kortikosteroida, anaboličkih steroida,
  • Tumori u području hipotalamusa i hipofize,
  • ozljeda glave,
  • Operativni zahvati i radioterapija u području hipofize.

Raspodjela primarnog i sekundarnog hipogonadizma bitna je za muška plodnost. Za one sa sekundarnim hipogonadizmom postoji mogućnost poticanja spermatogeneze i vraćanja plodnosti, dok su za muškarce s primarnim zahvaćanjem testisa mogućnosti ograničene na donorsku spermu ili potpomognutu oplodnju.

Simptomi hipogonadizma ovise o dobi u kojoj se pojavio i uključuju:

  • Poremećaji spolnog razvoja, eunuhoidne proporcije tijela,
  • Smanjeni libido (seksualna želja), erektilna disfunkcija, ginekomastija, abnormalnosti u broju spermija, valovi vrućine,
  • Smanjena energija, depresija, poremećaj koncentracije i pamćenja, nesanica, anemija, smanjena snaga mišića.

Hipogonadizam treba tražiti kod muškaraca koji imaju ove simptome. Metoda probira je pretraga ukupnog testosterona u serumu, a važan uvjet je da se uzima ujutro natašte. Budući da postoje značajne varijacije u razinama testosterona, potrebna su najmanje dva testa za potvrdu hipogonadizma.

Prilikom utvrđivanja donjih graničnih vrijednosti ukupnog testosterona, prikladno je proučiti slobodnog testosterona. Izračunava se formulom koja koristi rezultat ukupnog testosterona, albumina i globulina koji veže spolne hormone (SHBG).


Spermogram je komplementarno istraživanje. Prisutnost normalnog spermograma znači da je funkcija osovine testikularno-hipofizno-hipotalamus očuvana i da nema hipogonadizma.

Nakon utvrđivanja niskog ukupnog i/ili slobodnog testosterona, slijedi razlika između primarnog i sekundarnog hipogonadizma. U svrhu ispitati LH i FSH. Visoki su u primarnom hipogonadizmu, a niski ili normalni u sekundarnom hipogonadizmu.

Treći korak je traženje temeljnog uzroka hipogonadizma. Neki od najčešćih uzroka sekundarnog hipogonadizma su: hiperprolaktinemija i hemokromatoza (u muškaraca ispod 50 godina). Stoga je obavezno određivanje prolaktina i željeza/feritina u serumu. Možda će biti potrebno provesti snimanje glave kako bi se isključile tumorske formacije ili druga oštećenja hipofize.

Muškarci s razinom testosterona u serumu <5 nmol/L, hiperprolaktinemijom i pritužbama na glavobolju i smetnje vida upućuju se na MR hipofize.

U muškaraca s primarnim hipogonadizmom i neobjašnjivim oštećenjem testisa potrebno je kariotipizacija kako bi se isključio Klinefelterov sindrom. Ovaj kromosomski poremećaj čest je uzrok primarne hipofunkcije testisa, a karakteriziran je neplodnošću, ginekomastijom i malim testisima.

Važno je razlikovati funkcionalni i organski hipogonadizam. Funkcionalni poremećaji su potencijalno reverzibilni nakon uklanjanja temeljnog uzroka, dok one organske dovesti do trajne seksualne disfunkcije.


Primjeri funkcionalnog hipogonadizma uzimanje određenih lijekova, hiperprolaktinemija, kronične bolesti (dijabetes, zatajenje bubrega i jetre), zlouporaba narkotika i alkohola, visok stupanj pretilosti, poremećaji spavanja, iscrpljujući treninzi, pothranjenost.

Reference:
Shalender Bhasin, Juan P Brito, Glenn R Cunningham, Frances J Hayes, Howard N Hodis, Alvin M Matsumoto, Peter J Snyder, Ronald S Swerdloff, Frederick C Wu, Maria A Yialamas, Testosterone Therapy in Men With Hypogonadism: An Endocrine Society Clinical Praktične smjernice, The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, svezak 103, broj 5, svibanj 2018., stranice 1715–1744, https://doi.org/10.1210/jc.2018-00229

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki