Zagreba Lajfhaki

Dijastaza trbušnih mišića – vježbe i fizioterapija

Abnormalno odvajanje mišića rektusa abdominisa, ili takozvana dijastaza, je prekomjerno rastezanje tkiva, ali bez dokaza o puknuću.


Dijastaza može biti cijelom dužinom linea alba – kao što se najčešće opaža oko pupka. U slučajevima dijastaze ispod pupka – utjecaj je teži s terapeutskog gledišta.

Stanje se ne smije klasificirati kao kozmetički problem, jer može dovesti do problema vezanih uz dno zdjelice – prolaps, urinarna inkontinencija, uključujući stvaranje kila.

Razmak između dva rectus abdominis mišića mjeri se kaliperom ili ultrazvukom. Glava i lopatice se podignu kako bi se napeli mišići i vidjelo koliko je odvajanje, a ultrazvuk se može raditi i u mirovanju.

Postepeno oporavak tkiva je moguće, ali može zahtijevati dugo vremena, stvarajući nelagodu, zbog čega su preporuke usmjerene na rano djelovanje.

Dijastaza od oko 4-5 cm često zahtijeva kiruršku intervenciju.

Predisponirajući čimbenici, uz krupan plod, višeplodnu trudnoću i prekomjernu težinu, su i dva uzastopna carska reza. Sindromi vezivnog tkiva također su važni – poput Marfanovog sindroma, na primjer.

Pacijentice ne reagiraju jednako na liječenje, zbog čega čak vježbe mora se odabrati pojedinačno. Tijekom preporučene gimnastike ne bi trebalo biti oteklina i bolova. Važno je aktivirati trbušne mišiće bez povećanja intraabdominalnog tlaka.

Vježbe za korekcija držanja su također bitni, budući da problem nije samo na trbušnom zidu i ne može se promatrati izolirano. Utječe na statiku cijelog tijela. Stoga su uključene vježbe za stabilnost zdjelice – aktiviranje glutealnih mišića i opuštanje dubokih fleksora zglobova kuka.

Izgradnja režima prehrane ima za cilj podržati labavo vezivno tkivo u području dijastaze, također eliminirati zatvorom te za regulaciju stolice – kako bi se spriječio porast intraabdominalnog tlaka.

Pravilno disanje nije najmanje važno jer je dijafragma zdjelice izravno povezana s dijafragmom koja odvaja trbušnu šupljinu od prsne šupljine.

Prevencija je važna, ali još uvijek se raspravlja o tome koliko je učinkovita.

Također je važno napomenuti važnost pušenje, jer prema studijama kile imaju veću stopu kod pušačica. Osim toga, u prisutnosti dijastaze, osobito ako nisu poduzete pravovremene mjere, postoji predispozicija za disfunkciju dna zdjelice tijekom peri- i postmenopauze.

Svakako, pretjerana ekstenzija nije prikladna za liječenje jer se povećava rizik od kile. Stoga brzi povratak jogi ili pilatesu, na pozadini već primljene i utvrđene dijastaze – zahtijeva kontrolu nad vježbama i izbjegavanje prenaprezanja.

Biofeedback terapija također ima svoje mjesto u liječenju dijastaze, a razlog tome je što žene vizualno dobivaju informaciju o tome što se događa prilikom izvođenja određenih vježbi.

Primjena stimulacije i vježbanja ima najveći učinak na stanje. Učinkovitost same stimulacije je najmanja, dok je učinak prosječan kada se primjenjuju samo vježbe.


Snimanje nema osobito veliki učinak, iako se često izvodi. U velikoj mjeri, njegova uloga je također čisto psihološka – da postoji pridržavanje dijastaze.


Korzeti nisu dobra ideja, osobito ako je došlo do vaginalnog poroda, budući da je sav trbušni pritisak usmjeren prema dolje u dno zdjelice, a to je povezano s predispozicijom za prolaps organa.

Prema nekim izvorima, postoji dobar učinak primjene metode suhe igle.


Reference:
1. European Hernia Society;
2. Diastasis Recti Abdominis – Physiopedia;
3. Diastasis Recti (abdominalna separacija): simptomi i liječenje, klinika Cleveland.

Exit mobile version