Doktor: Odmah izbacite ovo cvijeće iz kuće

Sobno cvijeće nije samo lijepo, već i korisno: povećava vlažnost zraka, upija štetne tvari iz njega i zasićuje sobu kisikom. No, nije sve tako jednostavno, neke naizgled bezopasne biljke mogu se pokazati otrovne i vrlo opasne po zdravlje ako se drže u određenim prostorijama. S kojim biljkama treba postupati s oprezom, govori ruski liječnik Roman Ivanov. Prema njegovim riječima, to su antriumi, trichocereus, ljiljani, spathiphyllum, bršljan, fikus, aloja.

Cvijeće kojem nije mjesto u vašem domu

„U mnogim domovima možete pronaći biljke iz porodice arija ili arum – anturijume s velikim svijetlim cvjetovima u obliku srca, spathiphyllums, aglaoneme, dieffenbachia, zamiokulkas ili, kako ih još zovu, “drvo novca”.

Uvijek ga stavite u vodu kada zalijevate cvijeće – ono će bujno rasti i bujno cvjetati

Stabljike ovih biljaka sadrže otrovni sok koji može uzrokovati kontaktni dermatitis. Koža će postati crvena i svrbljiva, a mogu se pojaviti i mjehurići ispunjeni prozirnom tekućinom. A ako slučajno rukama dotaknete oči, sok će izazvati iritaciju sluznice i suzenje“, kaže liječnica.

„Trichocereus je još jedan čest gost u domovima. Ovo je nepretenciozan kaktus koji ne zahtijeva posebnu njegu i oduševljava prekrasnim bijelim cvjetovima s ugodnom aromom. Neke vrste ovog cvijeta sadrže velike količine meskalina.

Ova tvar je prirodni halucinogen. Čak i ako čestica uđe u tijelo, postoji opasnost od trovanja, kome i paralize. Zbog toga će se poremetiti rad živčanog sustava”, dodaje stručnjak.

Opasnost od ljiljana je njihov miris. Miris cvjetova je toliko jak da kod ljudi može izazvati glavobolju, mučninu, vrtoglavicu i nesvjesticu.

“Stoga, ako se stvarno želite diviti svijetlim ljiljanima, bolje ih je staviti u sobu s dobrom ventilacijom. Ali bolje ih je ne držati u spavaćoj ili dječjoj sobi”, objašnjava Roman Ivanov.

Spathiphyllum (“ženska sreća”) je spektakularna sobna biljka koja dobro čisti zrak od štetnih čestica. Ali ima i manu: zbog visokog udjela kalcijevog oksalata, biljka oralnom konzumacijom može izazvati jaku upalu želučane sluznice. Glavni simptomi trovanja bit će nesnosni bolovi u trbuhu, mučnina, povraćanje i proljev.

Engleski bršljan zimzelena je loza penjačica s lišćem prošaranim žutim ili bijelim prugama. Nije teško brinuti se za takvu biljku: lako može izdržati i izravnu sunčevu svjetlost i zasjenjeno područje. Ali mora se presaditi pažljivo i samo s rukavicama: sok engleskog bršljana je otrovan i može izazvati jaku iritaciju kože – jarko crvene mrlje, svrbež, mjehuriće ili mjehuriće.

Ficus i aloe mogu se nazvati gotovo najpopularnijim sobnim biljkama. Oni su nepretenciozni i osjećaju se sjajno u kućama, stanovima, uredima i restoranima. Ali obje biljke mogu biti štetne za zdravlje.

Fikusi sadrže mliječni sok koji može izazvati iritaciju, bol i jak svrbež. A ako čak i mala količina soka dospije u želudac, trovanje se ne može izbjeći. Isto vrijedi i za aloju, ljekovitu biljku iz porodice Asphodelaceae, dodaje stručnjakinja.

3 cvijeta koja čiste negativnu energiju iz doma

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki