Zagreba Lajfhaki

Doktor: Zdrava crijeva = zdravo tijelo

Mikrobiom i njegova uloga u tjelesnim procesima

Stanje mikrobioma uvelike određuje zdravlje i funkcioniranje organizma. Mikrobiom je sustav mikroorganizama – virusa, bakterija, parazita i gljivica – koji žive u crijevima. Neki mikroorganizmi iznimno su važni za zdravlje.

Mikrobiom ima važnu ulogu u imunološkom sustavu, pravilnoj razgradnji hrane, funkcioniranju metabolizma te štiti od nezdravih infekcija i parazita. Mikrobiom crijeva ima ogroman utjecaj na mozak, raspoloženje i ponašanje neurona. Mikrobiom može utjecati na raspoloženje, čak dovesti do osjećaja apatije, depresije i trajne tjeskobe. Kada je ravnoteža mikrobioma poremećena, to može dovesti do raznih bolesti kao što su upale crijeva, pretilost, dijabetes, anksioznost i ateroskleroza.

Doktor: Ovo je najkorisniji kruh za crijeva

Što može uzrokovati oštećenje mikrobioma i kako to izbjeći?

Svakodnevna njega mikrobioma vrlo je važna i često ljudi ne obraćaju pozornost na neke čimbenike koji izravno utječu na stanje mikrobioma. Kada se osoba susreće s nekima od njih, a ne obraća pozornost na njih, mikrobiom postaje osjetljiv na loše bakterije i često uzrokuje probleme s crijevnom florom.

Koji su neki od glavnih preduvjeta za oštećenje crijevnog mikrobioma?

Trajni umor – hormon serotonin proizvodi se u crijevima, a kada su zdrava, učinkovito utječe na kvalitetu sna. Međutim, kada nisu, ne proizvodi se dovoljna količina serotonina i stoga osoba počinje imati problema sa spavanjem.

Pretjerana količina stresa – visoka razina stresa nepovoljno djeluje na sve organe i sustave u tijelu. Stres povećava osjetljivost stanica i crijeva, a to smanjuje protok krvi i mijenja sastav bakterija.

Nedostatak dovoljne tjelesne aktivnosti – tjelesna aktivnost povoljno utječe na zdravlje, raspoloženje i energiju čovjeka. Svako oslobađanje energije i sagorijevanje kalorija je tjelesna aktivnost, a njezine dobrobiti su brojne – blagotvorno djeluje na crijevnu floru, ubrzava rast dobrih bakterija, koji poboljšavaju zdravlje crijeva.

Dugotrajni proljev – želudac je osjetljiv organ koji postaje podložan zdravstvenim tegobama, osobito nakon jela ili pod jakim stresom. Dugotrajni proljev jasan je znak problema s crijevima, a drugi simptomi su nadutost, zatvor, žgaravica i plinovi.

Liječnik: Ovo ljetno povrće obavezno za starije osobe – čisti crijeva i krv

Kako očuvati zdravlje svojih crijeva?

  • Uzimanje kvalitetnih biljnih dodataka prehrani.
  • Uzimanje probiotika.
  • Redovita konzumacija raznovrsne hrane.

Članak je informativnog karaktera i nije preporuka niti zamjena za stručno savjetovanje.

Exit mobile version