Zagreba Lajfhaki

Dopamin je povezan sa zadovoljstvom, više nego što mislimo

Nova studija ispituje ulogu neurotransmitera dopamina. Rezultati znanstvenog rada objedinjuju dva pravca razmišljanja o dopaminu i dokazuju da on nema samo jednu funkciju, već predstavlja nešto složenije i kompleksnije.

Dopamin je neurotransmiter koji šalje signale između neurona. Ovi signali nisu točno definirani, ali poznato je da dopamin igra ulogu u određivanju raspoloženja i donošenju odluka. Također je poznato da se dopamin proizvodi u mozgu kada “očekujemo nagradu” za svoje postupke. Daje osjećaj zadovoljstva i sreće kada završimo zadatak.

Jedno popularno istraživanje funkcije dopamina je Pavlovljev eksperiment. On pokazuje da s produljenim uvjetovanjem pas može početi sliniti kad čuje zvono. Zagovornici Pavlovljevog uvjetovanja tvrde da to dokazuje funkciju dopamina kao neurotransmitera koji nas može naučiti o odnosu između podražaja (zvono) i nagrade (hrana).

Uvjetovanje koje je izravno analogno Pavlovljevom naziva se operantno uvjetovanje ili operantno uvjetovanje. Za dobivanje odgovarajuće nagrade potrebno je izvršiti zadatak. U slučaju psa, bit će potrebno izvršiti neki jednostavan zadatak, kao što je guranje poluge, kako bi dobio hranu kao nagradu. Razlika između dvije vrste uvjetovanja je u tome što se ovdje dopamin smatra neurotransmiterom koji nas motivira da izvršimo zadatak kako bismo dobili nagradu.

Ove vrste uvjetovanja detaljnije su ispitali znanstvenici na Institutu za neurologiju u Nizozemskoj. Zahvaljujući razvijenoj tehnologiji, znanstvenici su mogli pratiti otpuštanje dopamina u mozgu promatrajući sektor nucleus accumbens.

Rezultati studije govore o sličnostima otpuštanja dopamina u obje vrste kondicioniranja. Kada se promatra oslobađanje dopamina u dvije vrste i stavljajući ih jednu pored druge, postoji preklapanje. U Pavlovljevom uvjetovanju, dopamin se oslobađa približno na početku podražaja koji predviđa neku vrstu nagrade. Operantno kondicioniranje također oslobađa dopamin, ali on šalje signale duže vrijeme. Dopamin se oslobađa i prije izvođenja aktivnosti, nakon čega slijedi nagrada.

Rezultati ove studije sugeriraju da dopamin ima više funkcija nego što se dosad mislilo. Osim što pomaže da podsvjesno “naučimo” povezanost između poticaja i nagrade, neurotransmiter je također uključen u našu motivaciju da izvršimo zadatak. Ove su dvije funkcije međusobno povezane – iščekivanje “nagrade” početni je skok razine dopamina, a motivacija je trajni signal koji nakon toga oslobađa neurotransmiter.

Što više znamo o dopaminu, to bolje možemo brinuti o svom mentalnom i emocionalnom zdravlju. Dopamin se povezuje s mentalnim bolestima kao što su shizofrenija, Parkinsonova bolest, a posebno s ovisnošću.

Reference:

ZNATI. (2023., 6. lipnja) Kako dopamin regulira i učenje i motivaciju? Preuzeto 7. lipnja 2023. s https://medicalxpress.com/news/2023-06-dopamine.html
Willuhn, I. (2023., 24. svibnja) Predviđanje apetitivne operantne radnje inducira kontinuirano otpuštanje dopamina u Nucleus Accumbens. Preuzeto 2023., 7. lipnja s

Exit mobile version