Dr. Magdalina Gyurova: Hormonalne promjene tijekom trudnoće i menopauze često uzrokuju pigmentaciju

Dr. Magdalina Gyurova je specijalistica dermatologije i venerologije. Glavni je asistent na Odjelu za dermatologiju i venerologiju Medicinskog sveučilišta u Plovdivu. Član je Međunarodne akademije kozmetičke dermatologije (IACD).

Znanstveni interesi dr. Gyurove su u području dermatoonkologije. Ima obranjenu doktorsku disertaciju vezanu uz terapiju kožnih neoplazmi. Ima certificirane tečajeve iz dermatoonkologije i dermatokirurgije, primjene filera, botoxa, laserske terapije.

Sudjelovala je na tečajevima i treninzima na mnogim međunarodnim dermatološkim forumima na Malti, Austriji, Njemačkoj, Brazilu, Francuskoj, Grčkoj, Turskoj.

Velik broj žena pati od poremećaja pigmentacije kože. Pojavljuju se pjege i svijetle ili tamne mrlje, koje ne samo da pogoršavaju izgled, već uzrokuju i psihičku nelagodu. Zato razgovaramo s dr. Gyurovom, dermatologinjom.

– Doktorice Gyurova, kako se može izliječiti pigmentacija kože?

– Pigmentne mrlje su tvrdoglave, a njihovo liječenje je težak proces, jer čak i oskudna sunčeva svjetlost izaziva njihovu pojavu. Suvremene tehnologije i proizvodi medicinske kozmetike omogućavaju postizanje ujednačenog tena, ali brigu o brisanju pigmentacija potrebno je provoditi svakodnevno. Odgovarajuće liječenje mrlja zahtijeva utvrđivanje uzroka njihove pojave.

Najčešće hiperpigmentacije su pjege, solarne i staračke pjege povezane s pretjeranim izlaganjem suncu. Ljudi s tamnom kožom skloniji su pigmentaciji. Kombinacija tamnije kože i pretjeranog izlaganja suncu višestruko povećava rizik od pjega.

Spol je također bitan – žene su mnogo sklonije poremećajima pigmentacije nego muškarci. Hormonalne promjene u tijelu koje se javljaju tijekom trudnoće i menopauze često uzrokuju pigmentaciju. Melazma (tamne mrlje na jagodicama, čelu, gornjoj usnici tijekom trudnoće) posvijetli kada se uspostavi hormonska ravnoteža, ali ne nestane u potpunosti.

Uzrok poremećaja boje može biti i bilo koja upalna bolest kože poput akni, kontaktnog dermatitisa, fotodermatitisa. Razne unutarnje bolesti, poput endokrinih i bolesti jetre, također mogu potaknuti pojavu mrlja. Mogu nastati i dugotrajnim korištenjem kontraceptiva ili drugih lijekova koji povećavaju osjetljivost na sunčeve zrake.

9 mitova o zdravlju kože

Osim dijagnosticiranja uzroka, dermatolog mora procijeniti i dubinu pigmentacije. Tek tada se određuje liječenje.

– Mogu li se izliječiti sve vrste pigmentnih mrlja?

– Najteže je liječiti urođene hiperpigmentacije te solarne i staračke pjege, ali već imamo vrlo učinkovite laserske sustave koji daju odlične rezultate u brisanju pigmentnih poremećaja.

– Kakav je tretman?

– Opći principi uključuju eksfolijaciju epidermisa, s ciljem smanjenja melanina u epidermalnim stanicama i suzbijanja njegove proizvodnje. Primjena sredstava za izbjeljivanje, kao što su preparati i medicinska kozmetika, kombinira se s dermatološkim zahvatima – laserskim tretmanom, mikrodermoabrazijom, kemijskim pilingom. Prednosti laserske terapije su da se učinak uočava nakon prvog postupka, nema boli, a visoka učinkovitost kombinirana je sa sigurnošću i sigurnošću.

Radimo s dva najučinkovitija laserska sustava za liječenje hiperpigmentacija – Fraxel CO2 laser i Alexandrite laser. Prvi precizno i ​​sigurno uklanja epidermalne stanice koje sadrže pigment, tretirajući samo frakcije (dijelove) kože. Aleksandritni laser tretira dublje pigmentacije valnom duljinom koju melanin selektivno apsorbira i dovodi do njegovog uništenja. Za postizanje savršenih rezultata potrebna su 2 do 4 postupka, a razmak između postupaka je 3 do 4 tjedna.

dr. Magdalina Gyurova

– Postoje li kontraindikacije?

– Suvremeni laserski sustavi jamče sigurnost i eliminiraju oštećenja susjednih tkiva. No, postoje kontraindikacije – za oboljele od malignih bolesti, epilepsije i drugih neuroloških bolesti. Laserski tretman također se ne preporučuje tijekom trudnoće.

– Još jedan čest problem je gubitak kose. Koja je od metoda najučinkovitija u ovom slučaju?

– Mezoterapija se etablirala kao jedna od najučinkovitijih metoda protiv ispadanja kose jer se koktel čimbenika rasta, enzima koji potiskuju testosteron, vitamina, mikroelemenata i aminokiselina tehnikom mikroinjekcija unosi izravno u kožu vlasišta. To poboljšava cirkulaciju krvi i potiče rast kose. Istovremeno se poboljšava i stanje kože.

– Kakav je tretman?

– U području problematičnog mjesta vrši se injekcija koja se radi ručno ili posebnim pištoljem. Sadržaj sastojaka u koktelu je specifičan za svakog pacijenta i određuje se uzrocima gubitka kose. Postupak je potpuno siguran za zdravlje i nije bolan. Njegova tolerancija ovisi o osjetljivosti vlasišta pacijenta. Nakon terapije ne ostaju ožiljci, a nelagoda je minimalna. Prosječno trajanje postupka je oko 20-30 minuta. Broj sesija određuje se prema vrsti gubitka kose.

Domaći sapun šteti koži

– Reagiraju li sve vrste alopecije na liječenje?

– Naravno da ne. Uloga dermatologa je procijeniti uzroke gubitka kose i potom poduzeti potrebne terapijske metode. Obično je potreban kombinirani terapijski pristup, u sklopu kojeg je i mezoterapija.

– Koji bi mogli biti uzroci gubitka kose? Je li normalno tijekom određenih godišnjih doba pojačano opadanje kose?

– Da, normalno je da u međugodišnjim dobima – proljeće i jesen, pojačano opada kosa. Ovo je prirodan proces čišćenja organizma. Prihvaćeno je da do 100 vlasi pada dnevno u granicama norme. O gubitku kose govorimo kada je opadanje intenzivnije od ove norme, kao i kada se cijeli pramenovi lako odvajaju od vlasišta.

Mnogo je razloga koji mogu dovesti do stanjivanja kose, stanjivanja kose ili potpune ćelavosti. Među njima su stres, dugotrajna bolest, gljivične infekcije, promjene u hormonalnim razinama – osobito kod žena nakon poroda. Gubitak kose također može biti uzrokovan lijekovima, ali može biti i simptom neke kožne ili unutarnje bolesti vezane uz štitnu žlijezdu ili neravnotežu spolnih hormona.

Stoga, prije poduzimanja bilo kakvih mjera, stručnjak je taj koji mora dijagnosticirati uzroke i odrediti liječenje. Vrlo često uzrok gubitka kose su iscrpljujuće dijete i mehanička oštećenja – boje, pegle, preše. No, to može biti i posljedica nasljedne opterećenosti.

Milena Vasileva

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki