Endokrinolog je otkrio kako smanjiti štetu brzih ugljikohidrata

Za razliku od sporih ugljikohidrata (žitarice, tjestenina), koji se postupno apsorbiraju u tijelo i daju energiju, brzi ugljikohidrati mogu izazvati nagli skok razine inzulina u krvi zbog aktivnog procesa razgradnje. To je rekla endokrinologinja Elizaveta Dzantieva. S tim u vezi, stručnjak je upozorio da zlouporaba brzih ugljikohidrata može dovesti, na primjer, do hiperinzulinemije. Nakon toga, prema riječima liječnika, osoba će ponovno htjeti jesti, osobito slatke namirnice koje se svrstavaju u brze ugljikohidrate.

“S vremenom kod osoba sklonih poremećaju metabolizma ugljikohidrata razvija se inzulinska rezistencija, povećava se rizik od razvoja dijabetesa, mogu se pojaviti problemi s krvnim žilama, jetrom itd.”, kaže također Dzantieva.

Smanjenje štete od brzih ugljikohidrata

Kako biste se zaštitili, endokrinolog savjetuje “usporiti” metabolizam ugljikohidrata. Da biste to učinili, svojoj prehrani morate dodati složenu hranu, poput kombinacije ugljikohidrata, proteina i vlakana.

Povećana konzumacija “dobrih ugljikohidrata” dovodi do gubitka težine

Kao primjer stručnjak navodi žitarice (ugljikohidrate) koje u velikim količinama mogu uzrokovati skok inzulina. Međutim, liječnik je objasnio da ako ga jedete s proteinima (jaja, svježi sir), proizvodnja inzulina će se usporiti.

Liječnik je podijelio da prema istraživačima sa Sveučilišta Nagoya u Japanu, neravnoteža ugljikohidrata u tijelu može dovesti do skraćivanja ljudskog života. Istodobno, visok postotak masti u prehrani negativno će utjecati na tijelo, bez obzira na spol.

Još jedna šteta od ugljikohidrata

Svako tijelo ima svoju granicu potrošnje ugljikohidrata. U prosjeku, to je otprilike 40 do 150 grama dnevno. Na keto dijeti preporuča se pridržavati se granice od 20 grama kako bi se osiguralo da su sve zalihe glikogena spaljene i spriječilo njegovo nakupljanje (i kao rezultat toga popunile se rezerve).

Molekula glukoze je kemijski vrlo aktivna, lako reagira s različitim proteinima, stvarajući snažne proteinsko-ugljikohidratne komplekse. Proteinska vlakna postaju nefleksibilna i deformirana. Žile i glija su oštećene – hemoglobin slabije prenosi kisik i postaje faktor rizika za razvoj dijabetesa, koronarne bolesti srca, moždanog udara i Alzheimerove bolesti.

Glikirani proteini plazma membrana krvnih žila bubrega oštećuju sposobnost bubrega da uklone ureu i sposobnost krvnih žila mrežnice da uklone vid; Glikacija kristalina u leći uzrok je katarakte.

Glikirani proteini s vremenom oštećuju stijenke krvnih žila, što dovodi do razvoja kronične upale i još većeg razaranja organizma.

Svaki od ovih problema može se riješiti na različite načine, ali samo je jedan glavni razlog – prekoračenje dopuštene razine ugljikohidrata. A izbacivanje svih namirnica s visokim udjelom iz prehrane može postati osnova za rješavanje svih ovih problema.

Koliko ugljikohidrata trebate jesti ako imate dijabetes?

Važno: Članak ne zamjenjuje uravnoteženu prehranu i savjetovanje sa stručnjakom!

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki