Zagreba Lajfhaki

Fruktoza – krivac dijabetesa

Šećeri u hrani i piću, a ponajviše fruktoza, glavni su uzročnici dijabetesa tipa 2, koji je u svijetu poprimio epohalne razmjere. U prosjeku je 1 od 10 ljudi u opasnosti od toga, a učestalost raste s godinama. Podmuklost dijabetesa tipa 2 je u tome što nastaje kao posljedica rezistencije stanica na inzulin, zbog pretilosti i nepokretnosti.

Inzulinska rezistencija povezana je s hiperinzulinemijom (prekomjernom proizvodnjom inzulina) zbog nakupljanja lipida u stanicama, povišenja triglicerida i drugih metaboličkih poremećaja. Hiperinzulinemija povećava kardiovaskularne rizike i skraćuje život za 5 do 10 godina. Stoga je dodatak fruktoze (u obliku saharoze ili visokofruktoznog kukuruznog sirupa — HFCS) u prehrani povezan s nizom štetnih učinaka na ljudsku biologiju.

Ako se pitate kako bi šećer u voću (otuda i naziv fruktoza) mogao uzrokovati ovo, trebali bismo pojasniti da HFCS u takvoj hrani premašuje 50% težine. Za usporedbu – u zreloj breskvi fruktoza je oko 1% težine, a glavni dio čine voda, vlakna, vitamini i mikronutrijenti važni za tijelo. Istovremeno, visokofruktozni kukuruzni sirup (HFCS) proizvod je visokotehnološke (kemijske i termičke) obrade kukuruza, te ga je apsolutno neprihvatljivo smatrati prirodnim proizvodom.

Studija je otkrila da je oko 40% odraslih u SAD-u razvilo inzulinsku rezistenciju u različitim stupnjevima, što se smatra stanjem predijabetesa.. Uloga fruktoze u hrani i piću ključna je za razvoj abnormalnosti.

Fruktoza potiče metaboličke promjene koje usmjeravaju kalorije i toplinu da se pohrane u trbušne masne stanice. To je adaptivni mehanizam koji je bio neophodan dalekim precima čiji je pristup hrani i voćnom šećeru bio ozbiljno ograničen.

S evolucijom, a pogotovo sada kada je dodatak fruktoze u hranu raširen, prednosti biologije pretvorile su se u nedostatke. Prehrambena industrija obilno dodaje fruktozu u različitim oblicima – poput saharoze, kao šećer s glukozom i fruktozom – poznatu kao šećer u prahu ili komadi šećera, a sve više kao HFCS, koji može sadržavati do 65% fruktoze.

Godine 2012. američki i britanski znanstvenici dali su prvi “ključ” za uzroke dijabetesa – otkrili su da ¾ pića i hrane sadrži dodani šećer, a Amerikanci u prosjeku konzumiraju 25 kg fruktoze godišnje.

Kanada, Meksiko, Belgija i Japan također su među zemljama s visokom potrošnjom fruktoze. Daleko ispred Francuske, Australije, Indije, Kine, Švedske i Velike Britanije, gdje je količina fruktoze po osobi manja od 0,5 kg godišnje.

Exit mobile version