Heljdina kaša: tko treba jesti

Heljda se od davnina nazivala “crna kaša”, smatrala se hranom za obične ljude. Aristokrati su je izbacili iz svoje prehrane, ne razmišljajući da je ova kaša vrlo zdrava i sadrži puno vitamina.

Različite zemlje davale su različite nazive ovoj kaši, a tek su je u Rusiji počeli zvati “heljda” jer su je donijeli iz Grčke.

Što se tiče uzgoja, ova žitarica ne zahtijeva posebne uvjete.

Raste uz korov i ne zahtijeva posebnu njegu niti gnojidbu. Ako pogledate mnoge web stranice o dijeti, heljda je na prvom mjestu. Od ove žitarice dobiva se i odličan med koji je vrlo koristan za ljudski organizam.

Korist

Heljda je obogaćena željezom i mnogim korisnim tvarima potrebnim ljudskom tijelu za normalan život.

Heljda
Fotografija: © Belnovosti

Primjerice, koristan je za jetru i živčani sustav, za metabolizam i hematopoezu, za rad srca i koštanog sustava.

Heljda sadrži mnogo joda, kalija, fosfora, vitamina E i mnoge druge vitamine.

Neophodan je za dijete, iako je kaloričan, jer je spor ugljikohidrat i dugo se probavlja, nakon njega vam se dugo ne jede. Propisuje se gotovo svim dobnim kategorijama, sportašima, trudnicama i dojiljama.

Ono što je najzanimljivije je da ova žitarica pomaže ne samo iznutra, koristi se kao maska ​​za lice, dobro zagrijava prsa kod bronhitisa, a također razvija fine motoričke sposobnosti kod male djece.

Postoje sljedeće vrste heljde. To su jezgre cjelovitog zrna, nasjeckane žitarice, Smolenska krupica – manje od nasjeckanih žitarica.

Brašno nije prikladno za gurmansko pečenje, ali je dobro za palačinke ili kašice za bebe, a zelena heljda je žitarica koja se ne prerađuje i široko se koristi u prehrani jer ima širok kompleks vitamina.

Što nedostaje ovoj žitarici?

Veliki plus za one koji mršave je to što heljda ne sadrži brze ugljikohidrate. Također je vrlo pogodan za osobe koje imaju dijabetes. Zrna heljde nastaju iz cvijeta – to je glavna razlika od ostalih kaša od žitarica, odnosno ne sadrži gluten koji izaziva alergije.

Zelena heljda je najzdravija, ali je nećete naći u prodaji jer se ne skladišti dugo. A heljda koju svaka domaćica ima kod kuće prži se ili kuha na pari. Ova žitarica ima poseban miris i smeđu boju.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki