Hijaluronski filteri: dobri, loši i opasni




Foto: iStock/Gulliver

Žene neprestano traže načine kako zagladiti bore oko usta i očiju ili popuniti usne, obraze i jagodične kosti, u dvije riječi – traže mladenački izgled.

Ubrizgavanje dermalnih punila može značajno poboljšati bore lica i gubitak volumena uzrokovan godinama ili određenim medicinskim stanjima. Iskreno, preko 70% dama izjavljuje da su zadovoljne rezultatima koje postižu.

“SLUGGING”: TREND KOJI OBEĆAVA SJAJNU KOŽU

Međutim, hijaluronski fileri nisu za svakoga i definitivno mogu biti opasni za osobe koje pate od poremećaja krvarenja ili određenih alergija. Naravno, najvažnije je raditi s dobrim liječnikom koji ima iskustva s injekcijom, upoznat je sa samim materijalom, anatomijom, upravljanjem komplikacijama, i što je najvažnije, upoznati vas s rizicima i dobrobitima prije nego što počnete s liječenjem.

Dermalni fileri su gelaste tvari koje se ubrizgavaju supkutano u lokalnoj anesteziji. Njihova glavna funkcija je stvoriti glatkiji ili puniji izgled, ili oboje. Rizici koje kriju nisu brojni, ali svakako nisu za podcjenjivanje.

1. Nepravilnosti konture

To obično nestaje unutar 4 tjedna od zahvata. Mogućnosti liječenja uključuju nježnu masažu, drenažu iglom i intralezijske injekcije hijaluronidaze.

2. Granulomi

Nisu česti, ali obično predstavljaju upalnu reakciju iz nepoznatih razloga. Neki se granulomi spontano povuku tijekom vremena. Ako su uporne, injekcije steroida mogu poboljšati lezije.

3. Dugotrajno oticanje

Može se razviti u područjima postojećih naslaga tekućine – u donjim kapcima, donjoj čeljusti i malarnoj vrećici obraza.

4. Plavičasta boja kože

“Tyndallov efekt” sastoji se od plavičaste nijanse na području ispunjenom hijaluronskom kiselinom i obično se javlja kada se proizvod postavi površinski kod pacijenata svijetle puti.

5. Nekroza

Ova prilično zastrašujuća nuspojava događa se kada se određena količina punila nenamjerno unese u arteriju koja krvlju opskrbljuje kritična područja kože. Ova komplikacija je zabilježena u prosjeku 3 na 1000 injekcija. Znakovi oštećenja krvožilnog sustava često se pojavljuju odmah ili u roku od nekoliko sati – mrlje, bol, mjehurići, promjena boje i kasnije gubitak tkiva.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki