Hormoni štitnjače i promjene u kardiovaskularnom zdravlju

Hormoni štitnjače i promjene u kardiovaskularnom zdravlju

Izvor: iStockphoto

Hormoni štitnjače cirkuliraju u krvi i reguliraju funkcije mnogih stanica, tkiva i organa. Oni imaju ključni utjecaj na kardiovaskularni sustav. Hormoni štitnjače povećavaju broj otkucaja srca, kontraktilnost miokarda, povećavaju sistoličku i dijastoličku funkciju srca i smanjuju sistemski vaskularni otpor. Dva glavna hormona štitnjače su T3 – trijodtironin i T4– tetrajodtironin. Svoje biološke funkcije obavljaju tako što se vežu na specifične receptore hormona štitnjače u tkivima.

Smatra se da T3 je biološki aktivan hormon, dok T4 se smatra prohormonom koji je dejodiniran na T3 u jetri, bubrezima i skeletnim mišićima. Poremećaji u radu štitnjače koji dovode do hipo- ili hipertireozapovezani su s povećanim kardiovaskularni rizik. U hipertireozi je povećana učestalost razvoja fibrilacije atrija, kardiovaskularnih bolesti i zatajenja srca. S druge strane, hipotireoza se često kombinira s hipertenzija i dislipidemija. Promatranja su pokazala da povećane razine hormona tetrajodtironina – T4 povezani su s povećanim rizikom smrti od kardiovaskularnih uzroka, među kojima su vodeći ventrikularne aritmije i ishemijska bolest srca.

Kod hipertireoze, karakteristični simptomi koji se odnose na zdravlje kardiovaskularnog sustava su:

  • Lupanje srca;
  • Povećani pulsni tlak;
  • Kratkoća daha;
  • Ubrzan rad srca;
  • Fibrilacija atrija;
  • Smanjena fizička sposobnost.

Kod hipotireoze, usporena srčana aktivnost, dijastolička hipertenzija, povećana umor i bol u mišićima, povećana koncentracija u serumu kolesterol i otekline. Hipertireoza se češće kombinira s zastoj srca, zbog aritmijehipertrofija srčanog mišića i povećani volumen krvi koji dolazi do srca kao rezultat kronične stimulacije renin-angiotenzin-aldosteronskog sustava.

Hormoni štitnjače djeluju stimulativno na funkcije kardiovaskularni sustav. Oni povećavaju otkucaje srca u mirovanju, povećavaju volumen krvi i povećavaju sposobnost kontrakcije miokarda. Međutim, egzacerbacije hipertireoza može imati negativan utjecaj na zdravlje srca. Kod pojačane funkcije štitnjače uočava se smanjena sposobnost za obavljanje tjelesnog napora. To je zbog poremećaja u sposobnosti ubrzanja rada srca i kontraktilnosti miokarda kao odgovor na povećane zahtjeve organizma.

Reference:

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki