Zagreba Lajfhaki

Hormoni štitnjače i zdravlje mozga

Izvor: iStockphoto

Smanjena funkcija štitnjače – hipotireoza ima značajan utjecaj na kognitivne sposobnosti i aktivnost mozga. Unatoč brojnim posljedicama za zdravlje mozga koje hipotireoza može izazvati, većina njih je u različitim stupnjevima reverzibilna kada se počne s liječenjem. Mozak je glavni ciljni organ djelovanja hormoni štitnjače. Visoke razine hormona koji stimuliraju štitnjaču opažene su kod klinički izražene hipotireoze – TSH i niske razine slobodne frakcije hormona tetrajodtiroksina – T4 i trijodtironin – T3. Kod ove vrste hipotireoze dolazi do kašnjenja mentalne aktivnosti i govora, smanjene sposobnosti koncentracije i apatije. Veća učestalost tjeskoba i depresija.

Rezultati slikovne dijagnostike pokazali su da u bolesnika sa smanjenim radom štitnjače dolazi do promjena u funkciji i strukturi štitnjače mozak. Karakteriziran je smanjenjem volumena hipokampusa, smanjenjem moždane prokrvljenosti i djelovanjem na područja koja kontroliraju koncentraciju, vid, radnu memoriju i brzinu pokreta. Stoga se preporučuje praćenje koncentracije u serumu TSH u bolesnika s manifestacijama oslabljene kognitivne funkcije, depresije ili anksioznosti. Čak i blagi oblici smanjene funkcije štitnjače – subklinička hipotireoza – mogu dovesti do pogoršanja kvalitete života i češćeg razvoja depresije.

Osim toga, u pogođenih bolesnika također se promatra kognitivni deficit. Hipotireoza u bilo kojoj životnoj dobi dovodi do smanjenog kapaciteta mozga zbog poremećaja u osiguravanju energetskih potreba i energetskog metabolizma mozga koji je posredovan opskrbom glukozom. Na taj se način otežavaju procesi prijenosa signala u mozgu, pamćenja, otpuštanja neurotransmitera pa čak i viših funkcija mozga. Smanjeni unos glukoze u mozak povezan je s oštećenjem mentalnih sposobnosti, au starijoj dobi može poslužiti kao mehanizam okidača za razvoj Alzheimerova bolest. Ona je pak jedan od vodećih uzroka demencije u svijetu. Dugotrajna subklinička hipotireoza dovodi do umjerenih poremećaja u procesu pamćenja, učenja i koncentracije pažnje. Utvrđeno je da aktivnost mozga postaje osjetljiva na disfunkciju štitnjače nakon 70. godine. Nadalje, studije su pokazale da niske koncentracije u serumu TSHkao i visoke razine tiroksina, faktor su rizika za razvoj Alzheimerove bolesti.

Reference:

Materijal je informativan i ne može zamijeniti konzultacije s liječnikom. Prije početka liječenja potrebno je konzultirati liječnika.

Exit mobile version