Zagreba Lajfhaki

Hrana zdrava za srce

Nemoguće je pratiti svoje zdravlje bez obraćanja pozornosti na prehranu. Stručnjaci napominju da hrana koju jedemo utječe na zdravlje naših organa, pa tako i srca.

Dakle, ako jedete pravu hranu, većina problema sa srcem može se izbjeći. Za početak, morate shvatiti da će pretilost u svakom slučaju dovesti do srčanih problema.

“Prvo što treba izbjegavati je prejedanje. Redovito prejedanje izravan je put do pretilosti. S druge strane, pretilost dovodi do zatajenja srca i začepljenja krvnih žila“, rekao je poznati kardiolog prof.dr.Vladimir Podhomutnikov.

Važno je ograničiti unos nezdravih ugljikohidrata. Ima ih u bijelom brašnu, pekarskim proizvodima, kolačima, bijelom kruhu, vaflima, keksima. Ako jedete uglavnom brze ugljikohidrate, postoji velika vjerojatnost oštećenja krvnih žila.

Ako tijelo troši puno ugljikohidrata, ali ih ne koristi kao izvore energije, oni se počinju taložiti u obliku glikogena i kolesterola. Iz tog razloga, osoba ne bi trebala konzumirati više od 20% brzih ugljikohidrata od ukupne količine elemenata dnevno. U tom slučaju možete jesti žitarice s visokom razinom vlakana, kruh od cjelovitog zrna, proso, heljdu, ječam.

7 dodataka za jačanje mozga

Još jedno važno ograničenje je sol. Za normalno funkcioniranje srca i krvnih žila potrebno je smanjiti njegovu potrošnju. Preporuča se unos ne više od 1,5 grama natrija dnevno. U hrani se već nalazi u velikim količinama, pa navika dosoljavanja hrane može dovesti do zadržavanja tekućine i povećati opterećenje srca.

Osim toga, zasićene masti i trans masti opasne su za tijelo. To su kremasti umaci, margarin, palmino ulje. Kako biste izbjegli probleme sa srcem, važno je izbjegavati rafinirano ulje i hranu prženu u njemu.

S druge strane, nezasićene masti su korisne. Ima ih u orašastim plodovima, morskoj ribi, avokadu, maslinama i drugim nerafiniranim biljnim uljima. Izbacivanje masnoća iz hrane dovest će do pada imuniteta, jer one sudjeluju u izgradnji staničnih membrana i sintezi hormona.

Zašto je važno jesti više fermentirane hrane?

Proteini su važan građevni blok stanica. Možemo ih dobiti jedući jaja, ribu, perad, soju i mliječne proizvode.

Nijedan kemijski proces u tijelu ne može se odvijati bez sudjelovanja važnih elemenata u tragovima (kalij, magnezij, kalcij). Oni kontroliraju električnu aktivnost živčanog tkiva i srčanog provodnog sustava. Tako osiguravaju normalan rad svih stanica, a posebno stanica srčanog mišića.

Kalcij se može dobiti konzumacijom mlijeka, sireva, orašastih plodova, mahunarki i sušenog voća, a kalija i magnezija ima u cikli, mrkvi, špinatu, peršinu, smokvama, suhim šljivama i orasima.

Češnjak je idealan proizvod za srce. Znanstvenici su otkrili da jedan režanj češnjaka dnevno snižava krvni tlak – potrebno ga je konzumirati najmanje mjesec dana.

Redovita konzumacija češnjaka snizit će razinu kolesterola i spriječiti nakupljanje plaka u krvnim žilama.

Češnjak sadrži flavonoide i alicin koji mogu regulirati srčani ton. S hipertenzijom, češnjak će djelovati učinkovito, a s niskim krvnim tlakom bolje je ne koristiti ga.

Hrana koja skraćuje život

Prema znanstvenicima, neki proizvodi mogu čak skratiti očekivani životni vijek, što loše utječe na ljudsko zdravlje.

Catherine Zeratsky, dr. med., nutricionistica klinike Mayo, govori nam što ne smijemo jesti.

Prema riječima stručnjaka, potrebno je prestati s konzumacijom UHT hrane, prerađenog crvenog mesa, prerađene hrane, pržene hrane, hrane koja sadrži šećer i pijenja prekomjernih količina alkohola.

Izbacivanje ovih proizvoda iz prehrane nabolje će utjecati na kvalitetu i duljinu života, uvjerena je nutricionistica./Zdrave.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih stvari!

Exit mobile version