Ima li sport dokazano djelovanje na anksioznost?

Studija je proučavala učinke redovite tjelesne aktivnosti i razine anksioznosti. Znanstvenici ne mogu donijeti konačan zaključak o tome može li sport izliječiti anksioznost, budući da je većina podataka proturječna.

Anksioznost je izraz koji se koristi za opisivanje mentalnog stanja zabrinutosti. To je prirodna zaštitna reakcija koja se može pojaviti kod svakoga u određenim situacijama. Kada stanje tjeskobe potraje dulje vrijeme bez vidljivog razloga, ono postaje mentalni poremećaj.

Kada se tjeskoba dijagnosticira kao poremećaj, mogu se propisati lijekovi za njezino liječenje. Primjenjuje se u slučajevima kada pacijent nema kontrolu nad svojim životom i pomaže u ublažavanju simptoma i stalnog osjećaja “knede u grlu”. No, za druge slučajeve tjeskobe uzima se u obzir svakodnevni život pacijenata.

Mnogi čimbenici načina života mogu utjecati na razinu anksioznosti. Uz prehranu, tjelesna aktivnost se smatra dijelom svakodnevnog života koji, kada se uvede, može poboljšati simptome anksioznosti. Ali ovo opće mišljenje nije imalo konkretne dokaze.

Izvršen je sustavni pregled velike baze podataka studija povezanih s anksioznošću. Pregledano je i sistematizirano preko 5000 znanstvenih studija. Objavljeni su između 2014. i 2021. Pronašli smo studije koje su zadovoljile specifične kriterije za razine anksioznosti, simptome i tjelesnu aktivnost, uključujući aerobne vježbe i dizanje utega.

Rezultati ankete govore o nesigurnosti informacija. U nekim slučajevima govori se o pozitivnim učincima sporta na anksioznost. Ali drugi nisu primijetili pad u razinama anksioznosti vježbača. Šest studija izvijestilo je o malom ili nikakvom smanjenju razine anksioznosti između vježbača i onih koji su fizički neaktivni. Uzorci iz drugih 12 bili su nedosljedni u pogledu razine anksioznosti. Ima i onih koji potvrđuju blagotvoran učinak, ali kratkotrajno.

Ne postoje konkretni dokazi o blagotvornom učinku sporta na anksioznost. Sport sam po sebi ima brojne blagotvorne učinke na tijelo i psihu, ali nije garancija da će u slučaju poremećaja poput anksioznosti sam po sebi dovesti do stabilizacije psihe.


Reference:
Kunkalikar, B. (2023., 4. lipnja) Može li vježbanje ublažiti tjeskobu? Studija istražuje potencijale i zamke fitnessa kao terapije. Preuzeto 2023., 5. lipnja s

Blumenthal, J. (2023., 25. svibnja) Je li vježbanje održiva terapija za anksioznost? Sustavni pregled novije literature i kritičke analize. Preuzeto 2023., 5. lipnja s

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki