Iscrpljena rezerva jajnika – vodeći uzrok neplodnosti

Iscrpljena rezerva jajnika - vodeći uzrok neplodnosti

Izvor: iStockphoto

Neplodnost kod žena se očituje u nemogućnosti začeća nakon godinu dana redovitih spolnih odnosa bez korištenja zaštitnih sredstava. Mnogi razlozi mogu dovesti do reproduktivnih poremećaja kod žena. Postoji ključno značenje iscrpljivanje rezerve jajnika. U tom slučaju uočava se smanjena sposobnost jajnika da luče funkcionalno prikladnu jajnu stanicu jajašce, što sprječava normalan tijek ovulacije i menstrualnog ciklusa te dovodi do reproduktivnih poremećaja. Stanje može biti posljedica i traumatskog oštećenja jajnika i prirodnih procesa starenje.

Kada se rezerva jajnika iscrpi, opaža se smanjena količina folikula u jajnicima, koji su često smanjene kvalitete i ne mogu učinkovito sazrijeti. To smanjuje šanse za trudnoću i onemogućuje učinkovito izvođenje postupaka potpomognuta oplodnja. Među ključnim čimbenicima koji utječu na rezervu jajnika najvažniji su: stres, način života i starenje. Poremećaji u prokrvljenosti jajnika, stvaranje oksidativnog stresa i genetske promjene dovode do smanjenja broja dostupnih folikula jajnika. Na taj način stvaraju se uvjeti za neučinkovitost oplodnja te je spriječena učinkovita implantacija oplođenog jajašca, sprječavajući razvoj zdravog embrija.

Pogođene žene imaju smanjene šanse za trudnoću i neadekvatan odgovor na stimulacija jajnika za potrebe potpomognute oplodnje. Stanje se razlikuje od ranog zatajenja jajnika ili menopauze. Često rezultati potpomognute oplodnje ne daju željeni rezultat jer jajnici ne reagiraju učinkovito i ne može se dobiti dovoljno folikula.

Za procjenu rezerve jajnika mogu se ispitati različiti parametri. Bazalne razine folikulostimulirajućeg hormona – FSH su pokazatelj koji služi za ocjenu stanja jajnika. Smanjenje broja folikula je praćeno povećanom proizvodnjom FSH iz hipofize. Niske bazalne razine ovog hormona, kao i one estradiola, povezane su s boljom prognozom i većim izgledima za trudnoću u kontekstu potpomognute oplodnje. Međutim, za razliku od ova dva hormona, razine luteinizirajućeg hormona – LH ne padaju. Visoki omjer serumskih koncentracija FSH i LH je pokazatelj smanjena rezerva jajnikačak i uz očuvane srednje vrijednosti od FSH. S druge strane, visoke razine estradiola, čak i uz normalne vrijednosti FSHpokazatelj su neučinkovitog odgovora jajnika na stimulaciju.

Reference:

Materijal je informativan i ne može zamijeniti konzultacije s liječnikom. Prije početka liječenja potrebno je konzultirati liječnika.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki