Zagreba Lajfhaki

Izazovi liječenja multiplog mijeloma u starijih osoba

Što je multipli mijelom?

Multipli mijelom je vrsta maligna bolest koštane srži – meko, spužvasto tkivo koje se nalazi u središtu nekih kostiju i proizvodi tjelesne krvne stanice. Postoje dvije vrste koštane srži – crvena i žuta. Crvena koštana srž sadrži krvne matične stanice iz kojih potječu crvene krvne stanice, bijele krvne stanice ili trombociti. Bolest se naziva multipli mijelom jer rak često zahvaća nekoliko dijelova tijela, poput kralježnice, lubanje, zdjelice i rebara.

Iako ne postoji primarni tretman za multipli mijelom, postoji nekoliko mogućnosti liječenja u bolesti. Multipli mijelom ponekad može biti teško liječiti kod starijih pacijenata. Starije osobe često imaju i druge zdravstvene probleme i možda neće tolerirati agresivne metode liječenja. Personalizirani planovi liječenja koji se temelje na bolesti i stanju pacijenta ključni su za osiguranje najboljih mogućih rezultata.

Koje su mogućnosti liječenja multiplog mijeloma?

Iako je dijagnoza multiplog mijeloma ozbiljna, postoje različiti načini liječenja ograničavajući simptomi i poboljšanje kvalitete života. Može se koristiti jedan ili više od sljedećih tretmana:

Kemoterapija
Kemoterapijski lijekovi uništiti stanice rakameđutim, također mogu utjecati na zdrave stanice i uzrokovati značajne nuspojave kao što su umor, gubitak težine i gubitak kose.

U prošlosti je kemoterapija bila glavni tretman za multipli mijelom. Dolaskom novijih načina liječenja kemoterapija se počela sve rjeđe primjenjivati, ali stručnjaci ipak u nekim slučajevima propisuju terapiju.

Moguće je smanjiti rizik od komplikacija prilagodba doze kemoterapijskih lijekova ili korištenje različitih lijekova koji su manje toksični. Stručnjaci također propisuju lijekove koji pomažu u upravljanju nuspojavama kao što su mučnina i umor.

Imunoterapija
Imunoterapija je tretman koji koristi imunološki sustav tijela u borbi protiv raka. Liječenje ili povećava sposobnost imunološkog sustava da prepoznaje i napada stanice raka, ili cilja na specifične proteine ​​u stanicama raka. Imunoterapijski lijekovi imaju neke prednosti za starije pacijente, ne uzrokuju probleme s kostima i sigurniji su za osobe slabijeg tijela.

Ciljana terapija
Ciljani lijekovi usmjereni su na specifične bjelančevine ili geni u stanicama raka. Budući da ti tretmani imaju specifične ciljeve, ne utječu značajno na zdrave stanice, pa pacijenti obično imaju manje nuspojava terapije. Primjeri ciljanih lijekova uključuju bortezomib, karfilzomib i iksazomib.

Transplantacija matičnih stanica
Transplantacija matičnih stanica je postupak koji uključuje zamjenu bolesne ili oštećene koštane srži zdravim matičnim stanicama. Autologna (koristeći vlastite stanice pacijenta) transplantacija matičnih stanica uobičajeni je tretman za multipli mijelom. Obično uključuje uzimanje matičnih stanica od pacijenta i zatim davanje osobi visoke doze kemoterapije kako bi se ubile stanice raka u tijelu. Sakupljene matične stanice zatim se ubrizgavaju natrag u tijelo pacijenta kako bi se ponovno proizvele zdrave krvne stanice.

Ljudi stariji od 65 godina imaju veći rizik od komplikacija nakon transplantacije i dulje hospitalizacije. Stoga liječnici pažljivo procjenjuju mogućnost liječenja za svakog pacijenta.

Kortikosteroidi
Ovi lijekovi reguliraju imunološki sustav i kontrolirati upalu u tijelu i može se koristiti u kombinaciji s raznim drugim lijekovima i terapijama za povećanje stope uspješnosti liječenja multiplog mijeloma.

Koji su izazovi liječenja multiplog mijeloma u starijih osoba?

Starije osobe s multiplim mijelomom često imaju zdrave problemi vezani uz dob, što može komplicirati liječenje. Na primjer, često imaju već postojeća stanja kao što su kardiovaskularne bolesti, dijabetes i problemi s bubrezima.

Tjelesna slabost također predstavlja problem za starije osobe, što može utjecati na sposobnost pacijenta da se nosi s režimima liječenja. Osim toga, starije osobe mogu imati smanjenu funkciju organa i to može utjecati na metabolizam i izlučivanje lijekova iz tijela. To može dovesti do promjene koncentracije lijeka i povećanja toksičnost.

Zdravlje kostiju također se uzima u obzir. Multipli mijelom može oslabiti kosti a neki tretmani mogu uzrokovati gubitak koštane mase. Budući da su starije osobe izložene povećanom riziku od osteoporoze ili prethodnih prijeloma, multipli mijelom može dodatno povećati rizik od komplikacija povezanih s liječenjem kostiju.

Kakva je prognoza za multipli mijelom u starijih bolesnika?

Prosječna dob kada se postavi dijagnoza multiplog mijeloma je 70 godina. S starenjem se prognoza bolesti pogoršava. Međutim, izgledi su vrlo promjenjivi i više čimbenika može utjecati na rezultate liječenja.

Reference:
1. Nacionalni centar za biotehnološke informacije (NCBI). Albagoush, SA, et al. (2023). Multipli mijelom
2. Nacionalni centar za biotehnološke informacije (NCBI). Bobin, A. i sur. (2020). Uloga imunoterapije u multiplom mijelomu koji nije pogodan za transplantaciju
3. Nacionalni centar za biotehnološke informacije (NCBI). Roško, A. i sur. (2017). Mijelom kod starijih pacijenata: Kad je manje više i više je više
4. American Cancer Society (ACS). Terapija lijekovima za multipli mijelom
5. Medicinske vijesti danas. Što treba znati o liječenju multiplog mijeloma u starijih osoba

Exit mobile version