Izgradnja obiteljskih veza kroz sport

Naše funkcioniranje u svijetu uvelike je određeno našim obiteljima i odnosima koje imamo s nama dragim osobama. U našem užurbanom svakodnevnom životu, obitelji rijetko pronađu dovoljno vremena za druženje. Zajedničko vrijeme pomaže u izgradnji skladnog i stabilnog odnosa za sve članove obitelji. Jer obitelj je jedinstveni sustav koji je nastao s idejom zajedništva, a gdje partneri imaju iste ciljeve i snove.

Zajedničko vrijeme zvuči vrlo relativno i može se tumačiti kao vrlo širok pojam. Zajedničko vrijeme možete provesti na mnogo različitih načina – šetnja parkom, zajedničko igranje igrica, vrijeme za razgovor ili samo vrijeme ispred TV-a. Međutim, što je prikladno za izgradnju i poboljšanje obiteljskih odnosa?

Činjenica je da se djeca koja odrastaju u toplim, brižnim i bliskim obiteljima bolje uče nositi sa sukobima, bolje se povezuju s drugima i razvijaju bolje komunikacijske i emocionalne vještine. Iznimno je važno da svaki član obitelji, bez obzira na dob, ima prostor za slobodno izražavanje svojih misli i osjećaja, znajući da će naići na razumijevanje i podršku svojih najmilijih te da neće biti osuđivan. To pomaže u izgradnji i jačanju samopouzdanja i osjećaja pripadnosti.

Nema ništa bolje za obitelj od zajedničkog vremena. Ali kao da su u ovom brzom svijetu mnoge obitelji zadubljene u dnevnu rutinu i to im je teško.

Međunarodni tim BONTS-a priskače u pomoć obiteljima – Izgradnja obiteljskih veza kroz sport, koja je uz pomoć dječje-adolescentne psihologinje i obiteljske savjetnice u mojoj osobi u sklopu Zaklade Courage te trenera u raznim sportskim disciplinama preuzela izazovan zadatak prilagođavanja različitih sportskih aktivnosti u kojima bi svi članovi obitelji mogli biti uključen . Veliki projekt financiran iz programa Erasmus Sport. Bilo da se radi o individualnim ili timskim sportovima, djeca uvijek osjećaju radost kada su njihovi roditelji poput njih uključeni u takve aktivnosti.

Jačanje relacijskih veza između članova obitelji od velike je važnosti. Ponekad se udaljenost između generacija, osobnosti ili interesa može činiti poput milja. Sudjelovanje u sportskim aktivnostima može generirati stotine razgovora i različitih načina zbližavanja, provođenja vremena i povezivanja s obitelji.

Bavljenje sportom s obitelji jača osjećaj zajedništva. Tjelesna aktivnost povećava razinu serotonina u mozgu i donosi osjećaj sreće. Sportske aktivnosti i igre odlična su prilika da obitelj započne i nastavi novu obiteljsku tradiciju. Natjecateljska priroda nekih igara također stvara prostor za raspravu o važnim vrijednostima u obiteljskom kontekstu.

Obitelj koja radi zajedno kao tim stavlja nove perspektive i vrijednosti na obiteljske odnose. Sport pomaže roditeljima da svoju djecu pouče vrijednim životnim lekcijama. Kao što smo rekli, sport razvija društvene vještine, uključujući prihvaćanje drugih, podršku voljenih osoba i vrijednost natjecanja. Zato što se tijekom života suočavamo s konkurencijom – u školi, na poslu, u sportu. Prilagodba je također važan društveni aspekt. Tjelesne aktivnosti smanjuju tjeskobu i napetost pa su izuzetno pogodne za prevladavanje sramežljivosti.

Naravno, ne možemo zaboraviti tipično zdrave prednosti tjelesne aktivnosti. Bavljenje sportom poboljšava zdravlje i blagotvorno djeluje na cijeli organizam. Poboljšava rad srca, tonus mišića, disanje. Sportisti imaju značajno smanjen rizik od razvoja autoimunih i kardiovaskularnih bolesti. Redovita aktivnost poboljšava kvalitetu života na svim područjima.

Bugarski BONTS tim proveo je istraživanje s velikim brojem obitelji. 80% ispitanika navodi da se zajedno sa svojom djecom bavi sportom ili sudjeluje u pokretnim igrama, a 95% svih ispitanika pokazuje interes i želju za sudjelovanjem u takvim aktivnostima. Prioritetne aktivnosti uključuju plivanje, trčanje, jogu, planinarenje i borilačke vještine.

Nažalost, nedostatak vremena je jedna od glavnih, teško premostivih prepreka za opće sportske aktivnosti, na što ukazuje preko 60% ispitanika.

Više od 95% ispitanika kaže da bi rado sudjelovali u aktivnostima zajedno sa svojom obitelji ako su one zanimljive i prilagođene svim članovima obitelji, bez obzira na dob i spol, te ako aktivnosti nemaju faktor rizika. Preko 90% sudionika izražava želju za sudjelovanjem u aktivnostima u prirodi koje su zanimljive, zabavne, zarazne te aktivnostima edukativnog karaktera.

Organizirane projektne aktivnosti održane su u Nišu, Srbija. Prilagođene sportske aktivnosti dolaze u Plovdiv, Bugarsku, Hrvatsku i Cipar.


Za nadolazeće aktivnosti u Plovdiv možete pratiti moju facebook stranicu.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki