Zagreba Lajfhaki

Jaka bol zbog hernije diska rijetko zahtijeva operaciju

Diskus hernija je izuzetno česta patologija za koju se traži specijalist – bilo neurokirurg, ortoped, fizioterapeut. Nakon 30. godine iznimno je uobičajeno vidjeti neke promjene i patologije na slikovnoj studiji koje ne uzrokuju problem.

U zdravih pacijenata – do 25%, doseći slučajeve vizualizacije u određenoj fazi bolesti diska. Ali to je dio prirodnog degenerativni proces promjena u kralježnici. Asimptomatski pacijenti ne zahtijevaju analizu, a još je opakije upućivati ​​ih na operativno liječenje. Važno je napomenuti da se operacija izvodi prema simptomima, a ne prema slikovnoj studiji pacijenta.

Čak i visina intervertebralni smanjenje prostora s godinama, a da to ne mora nužno biti patologija, jer je opet dio normalnog degenerativnog procesa.

Uspješnost kirurške intervencije doseže 90%, a neophodna je u vrlo malom postotku slučajeva. Komplikacije od operacije dosežu 9%, a recidivi – od 5 do 15%. Nakon operacije, susjedni diskovi su više oplođeni, zbog čega dolazi do naknadne artroze ili recidiva diskus hernija.

Istodobno, nepravovremena primjena dovodi do trajnih promjena.

Kirurška intervencija 3 mjeseca nakon pojave motoričkog ili senzornog deficita – nema veze s učinkovitosti liječenja i ostaje nezadovoljavajuća.

Nesposobnost za rad nakon operacije, u nekompliciranim slučajevima, uglavnom je tijekom prvih tjedan dana, a nakon njegovog isteka počinje s laganim opterećenjem do kraja drugog tjedna, a 3-4 tjedna nakon operativnog zahvata, može se usmjeriti i na težak fizički rad.

Indikacije za kirurgija dijele se na relativne i apsolutne. Nesnosna bol je relativna indikacija. Ako je bol akutna – unutar 4 tjedna postoji velika vjerojatnost da će proći, a unutar 1 godine postoji velika vjerojatnost da će smanjiti intenzitet ako i dalje traje.

Blagi motorički deficit je relativna indikacija, za razliku od teškog, progresivnog, koji je apsolutna indikacija.

Sindrom Cauda equina je apsolutna indikacija, a najbolje je operirati bolesnika unutar 8 sati, najkasnije 1-2 dana. Izražava se senzorno-motornim nedostatkom u donjim udovima, slabošću sfinktera, smanjenim rektalnim tonusom.

Anamneza je na prvom mjestu u postavljanju dijagnoze i na temelju nje se procjenjuje potreba slikovne pretrage. Neselektivno imenovanje je pogrešno.

Važno ju je razlikovati od onkološke bolesti za koju je karakteristična noćna bol, temperaturu ili gubitak težine. Kod ovih bolesnika mjere moraju biti pravovremene. U žena starijih od 50 godina s jakom akutnom boli treba također razmišljati o osteoporoznom prijelomu.

Obavezno snimanje radi se u slučaju sindroma cauda equina ili teški motorički deficit. Radikularna bol koja ne reagira na konzervativno liječenje unutar 3-6 tjedana također zahtijeva snimanje. Što se tiče mekih tkiva, MR je najprecizniji, ali imamo kalcificiranu kilu, skener je pogodan. Zatvorena rezonancija ima prednost nad otvorenom rezonancijom.

S obzirom na vrste kila i simptome – najrjeđa, ali s najizraženijim simptomima je lateralna kila, zbog kompresije korijena živaca.

Što se tiče simptomatologije, važno je uzeti u obzir neke korelacije kod pojedinih bolesti. Dakle, desna konveksna skolioza dovodi do boli na lijevoj strani. Iako kod diskus hernija bol je u nozi – nakon obavljenih funkcionalnih pretraga specijalist ističe da problem ne dolazi od struktura vezanih uz nogu, već od kralježnice.

Simptomi diskogene boli su spazam, hipotenzija, smanjeni neurološki refleksi, poremećaji zdjeličnog rezervoara, hipotrofija mišića.

Bolesnici s diskus hernija potrebna im je trakcija – instinktivno to čine rukama kako bi malo ublažili bol povlačenjem prema gore kako bi izdužili kralježnicu. Kada ih postavite u sjedeći položaj – neće mirno sjediti, već će se pomicati u različite položaje. Dakle, tek iz njihovog stava se orijentiramo na područje problema.


Reference:
Materijali s treće besplatne konferencije o rehabilitaciji, Pomorije, 2023

Exit mobile version