Zagreba Lajfhaki

Japanska dijeta “Washoku” – jedna od najzdravijih na svijetu

Japanska dijeta “Washoku”, što doslovno znači i “japanska hrana” i “uravnotežena prehrana”, uvrštena je na popis nematerijalne baštine UNESCO-a. Odnosno, kao i Mediteran, svjetska je baština. I smatra se jednom od najzdravijih dijeta na svijetu. S obzirom na to da u Japanu živi možda i najveći broj dugovječnih ljudi na planeti, ne čudi što su mu znanstvenici počeli posvećivati ​​sve više pažnje.

U proteklih 15 godina provedeno je nekoliko studija koje dokazuju sljedeće: “Vashoku” pomaže da tijelo ostane vitko i živahno; štiti jetru i srce puno učinkovitije od drugih stilova prehrane. A pomaže i kod bistrog uma i dobrog pamćenja. U tome što Japanci dugo žive i zadržavaju svoje kognitivne funkcije u dostojanstvenoj starosti nedvojbeno ne igra samo prehrana, već i način života.

Puno hodaju, putuju, nastoje naučiti nove stvari i mjesta, sve ih zanima. Ipak, prehrana ostaje jedan od najvažnijih čimbenika. Glavne principe ove nevjerojatne dijete komentira endokrinologinja dr. Katya Yang – popularna blogerica, voditeljica vlastitog video kanala, autorica bestselera “Recepti za stoljeće”.

• Prvo. 80% biljne hrane i 20% kvalitetnih proteina.

U tradicionalnoj japanskoj Washoku prehrani, kao iu mediteranskoj prehrani, koriste se mnogi domaći proizvodi – biljna i životinjska hrana. 80% tanjura trebaju biti biljni proizvodi, primjerice riža ili tjestenina. Plus mahunarke, gljive, tofu sir, povrće, alge. A samo 20% otpada na proizvode s visokim udjelom bjelančevina, a prednost imaju riba i plodovi mora. Japanci rijetko jedu meso i gotovo ne konzumiraju mliječne proizvode. Tradicionalno, na ovim otocima nema mnogo pašnjaka, pa možda nije naglašena mliječna hrana. Mliječni sirevi zamjenjuju se tofuom, koji je obično mlijeko od biljnih analoga.

Pomaže li izbacivanje soli iz prehrane poboljšati zdravlje?

„Jako dobro odabran princip raznovrsnosti, što znači da će tijelo dobiti cijeli spektar vitamina, minerala i elemenata u tragovima koji su mu potrebni. Uključivanje biljnih proizvoda u prehranu znači puno celuloze, antocijana, polifenola – sve te tvari štite tijelo od raznih vanjskih čimbenika i pomažu njegovu prirodnu detoksikaciju“, objašnjava endokrinologinja dr. Yang. I dodaje da visok udio ribe i morskih proizvoda koji sadrže omega-3 višestruko nezasićene kiseline neophodne za srce objašnjava sposobnost ove dijete da zaštiti kardiovaskularni sustav. Ne zaboravimo da su morski plodovi bogati jodom koji je važan za štitnu žlijezdu i endokrini sustav općenito.

• Drugo. Minimum slatkih proizvoda.

Japanci također izbjegavaju dodavanje šećera u svoje deserte. Tako okus ostaje uravnotežen, a želja za slatkim se s vremenom smanjuje. “Što je manje slatkog u hrani, u prehrani, posebno dodanih šećera, to bolje za struk i za živahan um”, tako su liječnici tvrdili već više od jedne generacije.

• Treće. Od svega pomalo.

Mnogo različitih proizvoda stavlja se na japanski tanjur, ali u isto vrijeme porcije nisu velike, ali lijepo poslužene. Oni jedu štapićima, odnosno mogu uzeti samo jedan zalogaj, nazovimo ga, uzeti od jednog proizvoda. Za razliku od vilica i žlica koje zahvate puno više hrane. Takav princip prehrane daje osobi priliku da uživa u okusu svakog sastojka. To također omogućuje osobi da se zasiti s manjom količinom hrane i prosječno unese manje kalorija, a da u isto vrijeme čisto psihički dobije više zadovoljstva.

“Načelo malih porcija je izvrsno”, komentirao je dr. Yang. – U mediteranskoj prehrani promatra se kroz ugodan razgovor za stolom: komunikacija s najdražima pomaže čovjeku da odvrati pozornost od tanjura, da se ne gužva nepotrebno i daje dobro raspoloženje za stolom.

• Četvrta. Navika jedenja ukiseljenog povrća.

U jelovniku Vashoku ne nalazi se samo svježe, već i ukiseljeno voće i povrće, čak i ukiseljena jaja. A odavno je dokazano da su ukiseljeni, odnosno fermentirani proizvodi bogati probioticima i mogu poboljšati stanje crijevne mikroflore.

dijeta za 50 godina

“Ovo je tema zdravog eitaginga, kada se u načinu prehrane velika pozornost pridaje zdravlju crijeva – kaže specijalist. – A zdravlje mikrobiote znači jak imunitet i dobre kognitivne sposobnosti. Dokazano je da pravilna probava utječe i na mentalne sposobnosti.

• Peto. Puno zelenog čaja.

Glavna pića u Vashoku sustavu su čista negazirana voda i zeleni čaj. Čaj piju polako, u malim porcijama, kako bi se opustili za ugodan razgovor. To pomaže u kontroli stresa i sprječava prejedanje u pozadini ovog posebnog stresa.

Osim toga, zeleni čaj je bogat aminokiselinom L-Theanine koja poboljšava rad mozga. Istraživanja su pokazala da može odgoditi pojavu Alzheimerove bolesti. Pogotovo ako se nakon čaja ide u finu šetnju.

Općenito, japanski pristup prehrani vrlo je raznolik, uključujući posebno je zdravo što ističu samo čistu vodu i zeleni čaj. Načela kulinarske medicine vrlo se uvjerljivo odražavaju u Vashoku dijeti. Ovo je sada vrlo popularno, pogotovo jer se već pojavljuje smjer u SAD-u i zapadnoj Europi, u kojem postoji odgovor na pitanje “kako jesti osobu ako je bolesna od nečega”.

Isti taj zeleni čaj, bogat teaninom, pomaže čovjeku ne samo da dobije energiju ovdje i sada, već i da stvori neki resurs za očuvanje zdravlja u budućnosti. Načela ove dijete prikladna su za svakoga od nas.

Yana BOYADJIEVA

Exit mobile version