Zagreba Lajfhaki

Je li detoksikacija doista toliko korisna?

Naš organizam izložen je stalnim negativnim utjecajima okoliša, kozmetike i lijekova, alkoholnih i gaziranih pića, hrane, tehnologije. Stradaju i imunitet i zdravlje. Kako bi barem malo pomogli tijelu da se očisti, mnogi pribjegavaju tako modernoj metodi kao što je detoksikacija. Ali je li to doista toliko korisno?

plusevi

Detox je sustav za čišćenje organizma koji se mora pravilno koristiti. Ako je osoba zdrava, ne treba mu dodatno čišćenje: tijelo može samostalno regulirati rad svih organa i sustava. Ukoliko se naše zdravstveno stanje pogorša, za vraćanje zdravlja moguće je koristiti neagresivnu detoksikacijsku dijetu, ali samo po izboru liječnika.

Ne zaboravite da je svaka dijeta, pa tako i detoksikacija, svojevrsni prijelaz na zdrav način prehrane, što znači osigurati si potrebnu dnevnu dozu vitamina. Time se aktiviraju enzimi i procesi koji ubrzavaju čišćenje organizma ili otklanjaju posljedice problema. Ako je doza vitamina šokantna i nekontrolirana, detoksikacija može samo štetiti.

Detox se temelji na prijateljstvu između enzima, vitamina, antioksidansa i vlakana. Najavljuje rat mastima, ugljikohidratima, bojama, pojačivačima okusa i koncentratima te soli i šećeru. Kao rezultat toga, možete dobiti takve ugodne bonuse kao što su gubitak težine, povećan imunitet, poboljšana boja i stanje kože, noktiju, kose, kao i napuniti energiju, smanjiti manifestaciju alergijskih reakcija i stabilizirati živčani sustav.

Prijelaz na detoksikaciju treba biti postupan i uz sudjelovanje liječnika. Ne smijete niti prenaglo prijeći na nju, niti na taj način napustiti dijetu.

Koje namirnice čiste organizam?

Korištenje sljedećeg voća i povrća (svježe, u obliku soka ili pirea) pomaže čišćenju organizma:

limun, koji sadrži vitamin C, kalij i snižava kolesterol u krvi;

mrkva, koja čisti bubrege, poboljšava rad probavnog sustava;

ananas, bogat vitaminima A, C i B, koji pomaže u pročišćavanju krvi;

repa, koja sadrži vlakna i pektin (normalizira rad crijeva, pomaže smanjiti težinu);

kivi – razgrađuje masti i poboljšava metabolizam.

Korisni su i grejp, naranče, jabuke, kruške, kupus i češnjak. Odgovarajuća, individualna kombinacija povrća i voća, kao i sokova, pomoći će nutricionistu da odabere najprikladniju za vas. Vaš liječnik će vam savjetovati najsigurnije napitke za čišćenje na temelju vaše povijesti bolesti (alergije, visoka kiselost, visoki krvni tlak, prekomjerna tjelesna težina).

Protiv

Dijeta sokovima nije uvijek prikladna čak ni za potpuno zdravu osobu, a za one koji imaju čir ili gastritis, probavne smetnje, detoksikacija je najčešće kontraindicirana. Sokovi sadrže veliku količinu raznih kiselina koje nagrizaju sluznicu želuca i crijeva. Mnoge od njih ne treba konzumirati na prazan želudac (naranča, limun, brusnica).

Detoksikacija također uključuje djelomično ili potpuno odbacivanje određene hrane. I s tim također morate biti oprezni. Uostalom, postoje ograničenja u uzimanju:

sol – dovodi do poremećaja probavnih procesa, mučnine i konvulzija;

kruh i meso koje sadrži ugljikohidrate, masti – do problema s crijevima i kožom.

Dugotrajno isključivanje mesa iz jelovnika može dovesti do manjka željeza, vitamina D i B12. U teoriji se mogu zamijeniti biljnom hranom (mahunarke, žitarice, povrće). No brojna istraživanja potvrđuju činjenicu da se biljne masti ne probavljaju u potpunosti bez životinjskih masti. Svaki dan čovjek nije u mogućnosti pojesti onoliko povrća koliko bi bilo dovoljno za postizanje dnevne količine takvih elemenata u tragovima i vitamina. Ovo je veliko opterećenje za probavni sustav.

Ako dugo prakticirate samo povrtnu i voćnu prehranu, to dovodi do pojačanog rada crijeva i stalne iritacije njihove sluznice, što je rizik od razvoja rektalnih bolesti.

Detoksikacija često uključuje post (u prosjeku 1-3 dana) i/ili prehranu sirovom hranom (7-14 dana), što može loše završiti: bolovi u trbuhu, pogoršanje kroničnih bolesti, umor i letargija.

Exit mobile version