Zagreba Lajfhaki

Je li istina da se maline ne smiju prati?

Prema zamisli dr. Aleksandra Mjasnikova, oprano šumsko voće, u ovom slučaju malina, je kao svadba bez alkohola. “Ako ste odlučili koristiti bobičasto voće, maline u ovom slučaju, dodavanjem u slastice, normalnog su podrijetla i ubrali ste ih najkasnije sat i pol do dva, obično ih nije potrebno prati, pojašnjavaju iz biologinja Baranova . – Ako ih planirate čuvati dulje vrijeme, postoji poseban neutralni gel.

Ako ste izašli brati i jesti svježe maline ili šumske jagode, a ne znate ništa o njima, bolje ih je ne jesti. Ako su maline ili šumske jagode, ili bilo koje drugo voće prerađeno, a vi za to ne znate, može sadržavati insekticide i razne otrovne elemente. Stoga se mogu čuvati do 14 dana.

Naravno, niti jedan normalan proizvođač vas nema namjeru otrovati. Obično skupljaju lijepe bobice. Loše je ako su miševi hodali po njima. Takve maline, jagode i sl. praktički nema načina da se operu, pa se lako može dobiti leptospiroza i druge bolesti”, napominje biolog.

Maline i jagode perite samo ako su malo zaprljane, primjerice od prašine, au tom slučaju jednostavno ih isperite, preporuča stručnjakinja. No, ako ih namjeravate dati bolesnom djetetu ili starijoj osobi, prethodno ih operite, a zatim osušite u kuhinjskom papiru. Prašinu možete isprati običnom vodom, ili u posudi s malo octa, što nećete osjetiti”, objašnjava biologinja Baranova.

Tko i zašto ne smije jesti maline

Važno je razumjeti da ako osoba rukama uzme opranu malinu ili jagodu, bakterije će se na njoj razvijati 10 puta brže nego da nije oprana. Dakle, pravilo je sljedeće: uzmite onoliko malina ili jagoda koliko ih namjeravate pojesti, operite ih pod mlazom vode i pojedite. Ako ste na vikendici skupili maline, kupine, jagode, borovnice i ne žurite ih iskoristiti, već ih ostavljate na stolu, svakako ih pokrijte gazom ili mrežom kako biste ih zaštitili od muha.

Ako ste alergični na maline, jagode ili drugo bobičasto voće, najbolje ih je samljeti kako biste odvojili sjemenke jer su bogate proteinima. Brusnica je doista učinkovita i ukusna bobica, ali vas neće spasiti od očnih bolesti poput katarakte ili glaukoma.

Učinkoviti su sa stajališta vitamina koje sadrže u održavanju vida. I malo utječu na očni tlak. Prema dr. Myasnikovu, potpuno je besmisleno pokušavati liječiti vid samo borovnicom.

Ako u malinama ima crva, znači li to da su ekološki čiste? “Ovo je moja omiljena bajka”, kaže biologinja Baranova. – Naravno, ako je na plodu nešto nečisto, buba, crv i sl., vi to sami ne biste jeli.

Čovjek ne može točno znati što je ekološki prihvatljivo, a što nije. Leptir nema načina da procijeni koja je malina čista, može mu se, kao i nama, jednostavno svidjeti miris ili okus ploda, te je li gorak, pokvaren ili ne.”

Exit mobile version