Je li pretjerana uporaba omega 3 štetna?

Kada je riječ o dodatnom unosu bilo kakvih suplemenata, tvari i sl., čak i ako su izuzetno korisni za zdravlje, stručnjaci preporučuju da se pridržavamo preporučenih normi temeljenih na znanstvenim podacima. U svakom slučaju, obratite se svom liječniku. Zasigurno je svatko od nas čuo, zna i uvjerio se u nevjerojatne dobrobiti masnih kiselina, posebice omega 3 masnih kiselina. No, mogu li i naškoditi?

Do danas nije utvrđena preporučena norma za omega 3

Koje namirnice protiv raka trebamo uvrstiti u svakodnevnu prehranu?

Počnimo s činjenicom da su preporuke obično prilično konzervativne. U smislu da odražavaju ovaj kompleks hranjivih tvari koje osoba mora konzumirati kako bi izbjegla očiti nedostatak. Stručnjaci se slažu da količina koja daje maksimalnu korist za zdravlje može biti nešto veća. Primjerice, potrebna količina omega 3 za zdravlje odrasle osobe je 1000-1500 mg. Ovdje je, međutim, problem što do danas nije utvrđena “preporučena količina” ove kiseline, a to što tu količinu prihvaćamo kao normu, trebali bismo je zvati “adekvatnom potrošnjom”. U ovom slučaju radi se o količini omege 3 koju ljudi u prosjeku unose prehranom.

Ovdje stručnjaci objašnjavaju da omega 3 nije samo jedan nutrijent, već cijeli kompleks masnih kiselina. Neki “članovi ove obitelji”, poput tzv eikosapentaenska kiselina (EPA) i dokozaheksaenska kiselina (DHA) sadržane u ribi su biološki aktivnije od ostalih. Na listi je i alfalinolenska kiselina (ALA) koju sadrže sjemenke lana. Drugim riječima, laneno ulje i riblje ulje nisu zamjenjivi izvori omega-3. Stručnjaci također govore o tome da se “adekvatna konzumacija” omega-3 odnosi i na ALA – onu koja se nalazi u lanenom sjemenu. Inače, velik dio istraživanja o zdravstvenim dobrobitima omega 3 fokusirao se na EPA i DHA, pa njihova upotreba vjerojatno mora biti veća da bi se dobile te dobrobiti o kojima znanstvenici govore.

Kojim proizvodima popuniti nedostatak joda?

Uostalom, može li se s omega 3 pretjerati?

Nutricionisti su mišljenja da se s omega 3 masnim kiselinama može pretjerati. Jedan od razloga zašto riblje ulje smanjuje rizik od srčanih bolesti je taj što ima antikoagulantno djelovanje, tj. smanjuje zgrušavanje krvi. No, upravo zbog toga prije operacija liječnici savjetuju pacijentima da se odreknu dodataka omega 3 kiselina. Isto vrijedi i za imenovanje razrjeđivača krvi.

Osim toga, brojne studije pokazuju da statički visoka razina, t.j. konstantan unos veće količine omega 3 masnih kiselina potencijalno izaziva povećanje rizika od razvoja raka prostate. Ali to nikako ne znači da bi muškarci trebali prestati jesti ribu ili uzimati riblje ulje.

Ako vas to jako muči, možda bi bilo dobro odreći se omega 3 onih dana kada na jelovniku imate ribu ili proizvode obogaćene ovom kiselinom. / zdrave.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih štiva za svakoga!

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki