Je li terapija binauralnim ritmom učinkovita u liječenju anksioznosti?

Što su binauralni otkucaji?

Terapija binauralnim ritmom je novi oblik liječenje zvučnim valovima. Binauralni ritam je iluzija koju stvara mozak kada sluša dva jednako glasna zvuka, s malo različitim frekvencijama (ili visinama). Ti se tonovi istovremeno čuju, po jedan zvuk u svakom uhu, ali ih mozak percipira kao jedan ton.

Kada slušate binauralne otkucaje, aktivnost mozga odgovara frekvenciji koju je postavio otkucaj. Tako se to zove učinak praćenja frekvencije i znači da je moguće koristiti binauralne ritmove za poticanje uma da dosegne određeno mentalno stanje.

Zagovornici ove vrste terapije preporučuju je za liječenje tjeskobe, stresa i srodnih poremećaja. Ovaj tretman se obično nudi u obliku audio zapisikoju pacijent sluša na stereo slušalicama.

Međutim, istraživanje je neuvjerljiv o kliničkim prednostima terapije binauralnog ritma. Stoga je najbolje ne zamijeniti tradicionalne tretmane stresa i anksioznosti ovom vrstom intervencije, već ih koristiti paralelno. Terapija binauralnim otkucajima nije dio standardnih planova liječenja. Neki stručnjaci ovu terapiju smatraju polueksperimentalnom.

Kako funkcioniraju binauralni otkucaji?

Prema studijama, tonovi moraju imati frekvencije niže od 1000 herca (Hz) da bi mozak otkrio binauralne otkucaje. Binauralni ritam koji se opaža je frekvencijska razlika između valova koji ulaze u lijevo i desno uho. Na primjer, ako lijevo uho registrira ton s frekvencijom od 200 Hz, a desno uho registrira ton s frekvencijom od 210 Hz, binauralni otkucaj je 10 Hz – razlika između te dvije frekvencije.

Rezultati studije iz 2018. pokazuju da slušanje binauralnih otkucaja tijekom određenog vremenskog razdoblja može utjecati na daljnje ponašanje osobe i cikluse spavanja. Autori studije objašnjavaju da postoji pet različitih kategorija frekvencijskih uzoraka:

  • Delta model. Binauralni ritmovi u delta uzorku imaju frekvenciju od 0,5–4 Hz i povezani su sa spavanjem bez snova. U studiji su pojedinci koji su primili frekvenciju delta uzorka tijekom spavanja ušli u dublji stadij sna, prema rezultatima elektroencefalografskog (EEG) skeniranja mozga;
  • Theta model. Binauralni ritmovi u theta uzorku imaju frekvenciju od 4-7 Hz. Theta obrasci doprinose poboljšanoj meditaciji, kreativnosti i brzom pomicanju očiju (REM) spavanju;
  • Alfa model. Binauralni ritmovi u alfa uzorku imaju frekvenciju od 7-13 Hz i mogu potaknuti opuštanje;
  • Beta model. Binauralni otkucaji u beta uzorku su 13–30 Hz. Ovaj frekvencijski raspon može pomoći u promicanju koncentracije i budnosti. Međutim, također može povećati tjeskobu na gornjoj granici raspona;
  • Gama model. Ovaj frekvencijski obrazac predstavlja raspon od 30–50 Hz. Autori studije vjeruju da te frekvencije potiču održavanje uzbuđenja dok je osoba budna

Koje su prednosti terapije binauralnog ritma?

Svrha primjene terapije binauralnog ritma može se razlikovati od slučaja do slučaja. Nekim će pacijentima možda trebati pomoć da smanje svoj anksioznostdok drugi možda žele povećati svoju koncentraciju ili produbiti razinu meditacije.

Zagovornici terapije binauralnog ritma vjeruju da potencijal koristi Terapije binauralnog ritma uključuju:

  • Smanjen stres i tjeskoba;
  • Povećani fokus, koncentracija i motivacija;
  • Poboljšano samopouzdanje;
  • Bolje dugoročno pamćenje nakon izlaganja frekvencijama beta uzorka, prema studiji iz 2019.;
  • Dublja meditacija;
  • Povećana psihomotorna aktivnost i raspoloženje

Zaključci dostupnih istraživanja o terapiji binauralnog ritma su kontradiktoran. Mnoge studije koje potvrđuju dobrobiti terapije binauralnog ritma uključivale su male skupine ljudi i koristile subjektivna mjerenja kao što su upitnici. Međutim, postoje i visokokvalitetne studije koje podržavaju terapiju binauralnog ritma kao učinkovit tretman za anksioznost.

Reference:
1. Nacionalni centar za biotehnološke informacije (NCBI). Chaieb, L. i sur. (2015). Stimulacija slušnog otkucaja i njeni učinci na kogniciju i stanja raspoloženja.
2. Nacionalni centar za biotehnološke informacije (NCBI). Garcia-Argibay, M., et al. (2019). Binauralni slušni otkucaji utječu na dugoročno pamćenje
3. Medicinske vijesti danas. Što su binauralni otkucaji i kako funkcioniraju?

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki