Zagreba Lajfhaki

Jedite masno i mršavite!

To je nepravedno: prije nekoliko desetljeća mast je došla na loš glas samo zato što su znanstvenici, na temelju netočnih zaključaka nekoliko velikih studija, zaključili da je konzumacija hrane koja sadrži masnoću prečac do pretilosti i kardiovaskularnih bolesti.

Atlantska dijeta: od čega se sastoji i zašto je smanjila smrtnost u Španjolskoj

Smatra se da je masna hrana jedini krivac za sve probleme: povišenu razinu kolesterola, začepljene krvne žile i pretilost.

Čini se da su izvedeni zaključci točni. Uostalom, istina je zašto se salo koje konzumiramo ne bi taložilo na stražnjici i bedrima?

“Ali dijeta s niskim udjelom masti ne funkcionira”, rekao je dr. Frank Hu, profesor nutricionizma i epidemiologije na Harvard School of Public Health. “Epidemija pretilosti u Americi nastavlja rasti iako smanjujemo unos masti.”

Tako su stručnjaci postupno napustili uvriježeno mišljenje da je “mast zlo”. Također moramo preispitati svoje stavove. Uz ugljikohidrate i bjelančevine, masti su važne hranjive tvari.

To znači da ih naše tijelo treba za obavljanje raznih funkcija, kao što je apsorpcija vitamina A, D, E i K topivih u mastima. Masti su također važan izvor energije i neophodne su za održavanje zdrave, lijepe kože i kose.

Kako ubrzati metabolizam bez dijete

Evo što je još iznenađujuće: istraživanja pokazuju da konzumacija “zdravih masnoća” zapravo smanjuje rizik od dijabetesa, srčanih bolesti i pretilosti, a također pomaže u normalizaciji razine kolesterola. To je zato što nisu sve masti jednake.

Prema pomnim istraživanjima posljednjih godina, nije količina masnoće u vašoj prehrani ono što određuje vašu težinu niti jeste li izloženi riziku od bolesti srca. Vrsta masti koju odaberete (i, kada je riječ o mršavljenju, ukupan broj kalorija koje unosite) je važna.

Dobre masti

Mononezasićene masne kiseline (MUFA). Nalazi se u biljnoj hrani kao što su orasi, avokado, maslinovo ulje i ulje uljane repice te piletina. MUFA mogu smanjiti razinu kolesterola, a time i rizik od srčanih bolesti.

Polinezasićene masne kiseline (PUFA). Ima ih u masnoj ribi, poput lososa i skuše, kao i u kukuruznom i sojinom ulju. Poput MUFA, pokazalo se da PUFA pomaže u normalizaciji razine kolesterola i smanjuje rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti.

Jedna takva masna kiselina je Omega-3, koja se nalazi u velikim količinama u nekim vrstama ribe (ne treba je brkati s Omega-6 masnom kiselinom koja se nalazi u mesu, kukuruznom ulju i sojinom ulju), kao i velike količine Omega- 3 u lanenom i maslinovom ulju.

Šteti li tijelu potpuno odbacivanje šećera?

Neka su istraživanja otkrila da Amerikanci jedu oko 20 puta više Omega-6 nego Omega-3. Ali u idealnom slučaju omjer bi trebao biti jedan prema četiri. “Da biste to postigli, trebali biste zamijeniti meso ribom i drugom hranom s visokim udjelom Omega-3 kad god je to moguće”, preporučuje profesor F Hu.

Masti koje se preporučuju ograničiti:

Zasićene masti. Nalaze se u mesu i mliječnim proizvodima kao što su sir, maslac i mlijeko. Desetljećima su nam govorili da jedemo manje zasićenih masti jer podižu razine “lošeg” (LDL) kolesterola, a time i rizik od srčanog i moždanog udara. No nedavna su istraživanja to dovela u pitanje.

Na primjer, pregled 21 studije od strane American Journal of Clinical Nutrition nije uspio pronaći vezu između unosa zasićenih masti i bolesti srca ili moždanog udara.

Neke vrste masti bile su čak i opravdane. “Stearinska kiselina koja se nalazi u tamnoj čokoladi potpuno je bezopasna”, rekao je dr. David L. Katz, direktor istraživačkog centra za prevenciju bolesti na Sveučilištu Yale.

– Laurinska kiselina, vrsta zasićene masti koja se nalazi u kokosovom ulju, također može biti bezopasna. Ali još uvijek nema dovoljno dokaza za takvu tvrdnju.”

Dok neki stručnjaci, poput dr. D. Katza, smatraju da ne trebate ograničavati unos zasićenih masnoća, drugi stručnjaci vjeruju da će umjerena konzumacija pomoći u izbjegavanju prekomjerne konzumacije.

Evo zaključka: ne morate ih potpuno ukloniti. Samo pripazite da većina masti koju jedete budu nezasićene masti i zamijenite maslac maslinovim uljem kad god je to moguće.

Dr Krasimir Hadjilazov: Najkorisniji i najljekovitiji prirodni zaslađivač je stevija

Trans masti

Nalaze se u nekoj prženoj hrani i grickalicama s visokim udjelom masti, poput krekera i peciva. Transmasti su postale popularne prije nekoliko godina kada su jedna država i neki gradovi zabranili umjetnu vrstu u restoranima (ova vrsta se djelomično nalazi u hidrogeniziranim biljnim uljima; može biti prirodno prisutna u tragovima u nekoj hrani).

Neka istraživanja također pokazuju da nam određene masti pomažu da ostanemo vitki. Na primjer, znanstvenici s Harvarda otkrili su da se ljudi koji redovito jedu orašaste plodove manje debljaju u 4 godine od onih koji ih ne konzumiraju.

Osim toga, hrana s oznakom “sa smanjenim udjelom masti” ili “bez masnoće” može sadržavati više kalorija od iste hrane s masnoćom jer je zamijenjena šećerom, škrobom i drugim punilima koja imaju malu ili nikakvu hranjivu vrijednost.

Što se tiče sira, profesor F. Hu preporuča svako malo uključiti punomasni sir. Ima više okusa i stoga mala količina može zadovoljiti apetit./Zdrave.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih stvari!

Exit mobile version